Elforbrug på spareskinner

Forbrugerne har sat elforbruget på elspareskinner i en grad, der overgår Elsparefondens forventninger. Alene i årets første syv måneder er der leveret mere end en halv million elspareskinner til butikkerne.

Forbrugerne har sat elforbruget på elspareskinner i en grad, der overgår Elsparefondens forventninger. Alene i årets første syv måneder er der leveret mere end en halv million elspareskinner til butikkerne. De kan spare Familien Danmark for 75 millioner kroner og omkring 38 millioner kilowatt-timer. Det svarer til ikke mindre end 10.000 parcelhuses samlede årsforbrug og 20.000 ton CO2.

"Salgsboomet af elspareskinner overgår vores vildeste forestillinger. Elsparefonden har sat sig det mål, at der med udgangen af 2009 skulle én million flere elspareskinner ud i danske hjem. Vi er meget derfor meget tilfredse med, at vi allerede på syv måneder er nået op på et salg på 515.000 elspareskinner,” siger projektleder Anders Hjorth Jensen, projektleder i Elsparefonden.

Kan mærkes på pengepungen
Netop standbyforbruget er et område, som forbrugerne kan mærke på pengepungen. Alene årets salg af elspareskinner sparer forbrugerne 75 millioner kroner på elforbruget.

”Det er meget positivt, at forbrugerne har taget elspareskinnerne til sig i kampen for at få elforbruget ned, for det batter virkelig meget at få bugt med standbyforbruget,” siger Anders Hjorth Jensen.

Fire gange så mange som i 2007
Det rekordstore salg af elspareskinner i de sidste syv måneder er omkring fire gange så stort som salget for hele 2007.

Elsparefonden anslår, at der vil være omkring én million elspareskinner i danske hjem, når forbrugerne har tømt butikkerne for de skinner, der er på hylderne nu.

”På det samlede elforbrug betyder et salg af én million elspareskinner en årlig elbesparelse på mere end 100 millioner kilowatt-timer eller omkring 200 millioner kroner. Det svarer til, at kraftværkerne kan reducere CO-udslippet med godt 50.000 ton,” siger Anders Hjorth Jensen.

Elspareskinnen tager det unødvendige forbrug
Den intelligente stikdåse fjerner både det faktiske forbrug og standbystrømmen ved automatisk at slukke strømslugerne, som typisk bruges sammen med pc´en og tv-apparatet som f.eks. dvd og printer. Et strømspild, som er helt unødvendigt, og som ingen har glæde af.

”Elspareskinnen gør det nemt for forbrugerne at sætte handling bag ordene. Det er også meget tilfredsstillende, at forbrugerne efter Elsparefondens kampagne er blevet opmærksomme på, at elspareskinnen er en nem måde at sætte elforbruget ned på,” siger Anders Hjorth Jensen, der også glæder sig over, at rigtig mange forhandlere anbefaler en elspareskinne, når forbrugerne køber tv eller computer.
Behov for syv millioner elspareskinner

Fortsætter danskerne med at sætte elapparater på elspareskinner i samme tempo, som vi har set de sidste syv måneder, kunne det tyde på, at salget kan runde millionen allerede i starten af 2009.

Det samlede behov for elspareskinner i Danmark er syv millioner – fem millioner til tv og to millioner til computere.

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Alcadon ApS

Sponseret

PÅ RUNDTUR MED PER - Oplev Alcadons stand på kun 3 minutter

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Vejen

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup