Elselskab frifundet - samarbejdspartnere dømt

Elselskabet Velkommen er i Københavns Byret blevet frifundet for anklagerne om ulovligt telefonsalg. Til gengæld er de telemarketingselskaber, som foretog opkaldene på Velkommens vegne blevet blevet idømt bøder på i alt 1,1 mio. kr.

“Vi havde naturligvis gerne set en domfældelse i overensstemmelse med den rejste tiltale, og vi vil i lyset af frifindelserne nu nærlæse dommen og derefter tage stilling til en eventuel anke,” siger Forbrugerombudsmand, Torben Jensen, der politianmeldte selskaberne, som blev tiltalt for 286 overtrædelser af markedsføringsloven og forbrugeraftaleloven.

Elselskabet Velkommen blev frifundet for det ulovlige telefonsalg, som telemarketingselskaberne Sales Group A/S, Salescorp Denmark ApS, Bravour.nu ApS samt Mondayy Ltd foretog på selskabets vegne.

Men Velkommen fik dog en bøde på 5.000 kr. for vildledende udsagn på Trustpilot om Forbrugerombuds.mandens behandling af sagen.

“Rigtig mange forbrugerne er blevet groft vildledt i forbindelse med telefonopkaldene i denne sag. Tilmed er der tale om opkald, som virksomhederne slet ikke måtte foretage, fordi de ikke havde forbrugernes accept,” siger Forbrugerombudsmanden.

Det var Forbrugerombudsmanden, der i september 2019 og i juni 2020 valgte at politianmelde elselskabet Velkommen og samarbejdspartnerne Sales Group A/S, Salescorp Denmark ApS, Bravour.nu ApS samt Mondayy Ltd for ulovligt telefonsalg.

SalesGroup A/S, der nu er under konkurs, blev idømt den største bøde på 1 mio. kr. for uanmodede henvendelser til 88 forbrugere og vildledning under telefonsamtalerne af 62 forbrugere. Det skete bl.a. ved at præsentere sig som Dansk Strøm Analyse eller på anden måde give forbrugeren det indtryk, at der var tale om en uvildig eller offentlig analysevirksomhed, skriver Forbrugerombudsmanden i en pressemeddelelse.

-emte

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

30.01.2026Alcadon ApS

Sponseret

[Opdatering om CommScope] Nyt ejerskab – samme brand

29.01.2026Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Casambi – trådløs lysstyring med stor fleksibilitet

29.01.2026Installator.dk

Danmark importerede rekordmeget el i 2025

28.01.2026Alcadon ApS

Sponseret

Hvordan planlægger du et datacenter i Danmark i 2026…

27.01.2026Installator.dk

Danmark og Tyskland enige om Energiø Bornholm

26.01.2026Installator.dk

Danmark med i aftale om 100 gigawatt havvind

23.01.2026Installator.dk

Green Power Denmark om kritisk situation: Energinet skal i offensiven

23.01.2026WAGO Denmark A/S

Sponseret

Effektiv, sikker og pladsbesparende tilslutning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

29.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Odense

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

03.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

03.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Ballerup

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

04.02.2026

Sted

Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus