Elstyrken overtager aktiviteter fra installationsforretning i Bagsværd

Elstyrken har per 1. juli 2020 overtaget alle fremtidige aktiviteter fra installationsforretningen Torben Buhelt i Bagsværd.

Torben Buhelt (tv.) og Jakob With-Hansbøl (th.). PR-foto..

Den 1. juli i år kunne installationsvirksomheden Elstyrken se frem til at overtage alle fremtidige aktiviteter hos forretningen Torben Buhelt.

Overtagelsen sker som en del af et glidende generationsskifte, hvor selve Torben Buhelt tiltræder en seniorstilling hos Elstyrken.

”Torben Buhelt er et fantastisk match for vores virksomhed. Han kommer med et bredt kundenetværk og en masse viden oparbejdet gennem et langt arbejdsliv, som vi kan lære meget af i vores forretning. Vi har før prøvet at gennemføre et glidende generationsskifte, som gik rigtigt godt, og vi ser også meget positivt på dette samarbejde, som vil være en styrkelse af vores virksomhed til gavn for både kunder og medarbejdere”, siger Elstyrkens direktør Jakob With-Hansbøl.

Læs også: Airheat sælges til to medarbejdere

Direktøren hæfter sig særligt ved, at Elstyrken og Torben Buhelt deler de samme værdier i forhold til ordentlighed og grundighed.

Derfor kan kunder og samarbejdspartnere være trygge ved den kvalitet, de også fremover kommer til at møde, uanset om der står Elstyrken eller Torben Buhelt på siden af servicevognen.

 Torben Buhelt ser også meget positivt på samarbejdet og glæder sig især over, at han langsomt kan trappe ned.

- HCL

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Installator.dk

InstallatørGruppen vil på børsen i København

Installator.dk

Energinet udskifter 400 kV-kabler i Øresund

Installator.dk

Første spadestik til Danmarks største højspændingsstation

Installator.dk

Green Power Denmark introducerer vidensbank om energi

Installator.dk

V2Grid: Den oplagte løsning har fortsat lange udsigter

Installator.dk

Norlys afsætter 50 mio. kr. til grønne og innovative projekter

Installator.dk

Danmarks 2030-klimamål står til at blive indfriet

Installator.dk

Social bæredygtighed kan styrke elbranchen

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Teknisk Lederuddannelse

Passer til projektleder, entrepriseleder/formand, serviceleder og facility manager

Dato

21.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

21.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby