En kæmpe serviceaftale til millioner til Bravida

Fjernvarme Fyn Service A/S har tildelt Bravida Danmark en serviceaftale vedrørende vedligehold og udførelse af elinstallationer. Den samlede kontraktsum beløber sig til op imod DKK 66 millioner på 6 år.

Fjernvarme Fyn Service A/S har tildelt Bravida Danmark en serviceaftale vedrørende vedligehold og udførelse af elinstallationer. Den samlede kontraktsum beløber sig til op imod DKK 66 millioner på 6 år. Foto: Bravida..

Aftalen indeholder vedligehold og udførelse af elinstallationer, herunder elektriske maskininstallationer, elektriske bygningsinstallationer og elektriske anlæg. Hovedudførelsesstedet for rammeaftalen vil primært være Fjernvarme Fyns anlæg i Odense. Aftalen løber over seks år med mulighed for yderligere forlængelse i op til to år.
I løbet af aftalen forventer Bravida at beskæftige 12 montører og 2 lærlinge. I bedømmelsen af tilbudsgivningen blev der lagt særlig vægt på sammensætningen af et kontinuerligt team af medarbejdere med de rette kurser, erfaringer og kvalifikationer. 

Læs også: Bravida oplever stærk vækst både organisk og gennem opkøb 

Afdelingschef Lars Kristensen udtaler: 

”Jeg er glad for, at vi har underskrevet aftalen med Fjernvarme Fyn Service. Der har været en helt naturlig interesse i at få serviceaftalen, da vi er kommet på Fjernvarme Fyn igennem mange år og har medarbejdere, der har et indgående kendskab til installationerne, som ikke altid ligner almindelige elinstallationer. Derudover er Fjernvarme Fyn i gang med en omstilling til mere grøn energi, hvilket vi gerne vil bidrage til”.

Serviceaftalen er ikke et nyt bekendtskab for Bravida. 
”Det er tredje gang, vi vinder aftalen, og det er et godt fundament for vores serviceafdeling at vide, vi har så mange medarbejdere fast beskæftiget de kommende år. Det skaber tryghed. Det betyder samtidig, vi får fastholdt og udviklet et stærkt industriteam, vi kan trække på i perioder, hvor der måske er nedgang i opgaverne på Fjernvarme Fyn - det giver fleksibilitet”, siger afdelingschef Lars Kristensen. 

”Det skaber ro for begge parter, at vi nu har en rammeaftale som er gældende i 6 år. Vi er naturligvis glade for at det gennem udbuddet er bekræftet, at Bravida fortsat er en konkurrencedygtig samarbejdspartner for Fjernvarme Fyn”, siger vedligeholdelseschef i Fjernvarme Fyn A/S, Søren Moltrup Rasmussen. 

- PiB

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Annonce

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Installator.dk

Ansøgninger om tilskud til varmepumper vælter ind

Installator.dk

Brancheforening: Elektrificeringsplan skal ind i regeringsgrundlag

Installator.dk

Grossist lancerer batteriløsning med indbygget indtjening

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

17.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

GN Belysning
Webinar
Gratis webinar: Hvad betyder kravet om dataopsamling for dig som elinstallatør?

De nye krav til dataopsamling rammer direkte ned i hverdag – de påvirker dine byggeprojekter, din dokumentation og den måde, du rådgiver dine kunder på.

Dato

18.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Hikvision

Ansigtsgenkendelsesbaseret adgangskontrol - præcis adgang for autoriserede personer

Dato

19.03.2026

Tid

10:00

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark