Energiorganisationer i EU kræver ny strategi

10 energiorganisationer i EU – herunder Euroheat & Power – opfordrer EU-Kommissionen til en revision af den nuværende strategi for opvarmning og afkøling.

Birger Laursen, præsident i EuroHeat & Power sammen med Aurelie Beauvais, direktør i Euroheat & Power. Foto: Jesper Voldgaard..

I Europa står opvarmning og afkøling for 50 procent af energibehovet, hvor 70 procent af den energi fortsat kommer fra fossile brændsler. I løbet af det sidste årti er der ikke gjort meget for at fremskynde den rene overgang i den europæiske varme- og køleindustri.
Derfor henvender en række europæiske energiorganisationer sig nu direkte til EU-Kommissionen med et krav om, at den nuværende strategi for opvarmning og afkøling skal revideres.

”Effektiv fjernvarme og - køling er en gennemprøvet løsning til at udfase fossilt brændsel i bygninger og beskytte forbrugerne mod skyhøje energipriser. Seks måneder efter lanceringen af REPower EU, er der behov for, at vi opgraderer vores nødværktøjskasse med konkrete tiltag, der accelererer udrulningen af grønne varmeteknologier i bygninger. Især obligatoriske varmeplanlægninger bør snarest indføres”, siger Aurélie Beauvais, der er direktør for Euroheat & Power; den fælleseuropæiske fjernvarmeorganisation.

10-punktsplan
Konkret har Euroheat & Power sammen med de øvrige organisationer fremsendt en 10-punktsplan for en ny strategi. Den hidtidige strategi blev offentliggjort i 2016 – inden EU forpligtede sig til at være klimaneutral, inden krig i Ukraine og høje energipriser.
Organisationerne mener, at strategien kræver en ordentlig implementeringsramme, der vil matche ambitionen om at opnå klimaneutralitet i 2050 og samtidig kunne reagere på de udfordringer, som den nuværende energikrise medfører.

”EU har vedtaget Fit-for-55-pakken, og selv om det er væsentligt skridt i den rigtige retning mod klimaneutralitet, er det langt fra nok til at høste det fulde potentiale af vedvarende og bæredygtige varmeløsninger”, siger Birger Lauersen præsident for Euroheat & Power samt international chef i Dansk Fjernvarme.

Han mener, på lige fod med de øvrige europæiske energiorganisationer, at den fremlagte 10-punktsplan vil være et godt grundlag for at udvikle en ambitiøs varme- og kølestrategi, der udstikker konkrete løsninger til at accelerere udrulningen af vedvarende og grønne varmeteknologier i bygninger og i industrien.
Birger Lauersen noterer også, at 10-punkts planen omfatter et instrument, der tidligere ville have været kontroversielt.

”Energikrisen ansporer et skift i synspunkt i flere landes fjernvarmebrancher. Også kommercielt drevne fjernvarmesektorer mener, at skal der for alvor gang i udrulningen af fjernvarme, så skal planlægningsinstrumentet i brug. Og jeg har også hørt nogen sige, at det kan blive nødvendigt med obligatorisk tilslutning og en dertil passende forbrugerbeskyttelse tilpasset nationale vilkår. Det er nye toner”.

Læs også: Fjernvarme er den billigste opvarmningsform ifølge Danmarks Statistik

Den fælles henvendelse til EU-Kommissionen er underskrevet af:
Euroheat & Power, Bio-energy Europe, European Heat Pump Association (EHPA), CEE Bankwatch Network, Solar Heat Europe, Energy Cities, European Geothermal Energy Council (EGEC), European Partnership for Energy og Miljø (EPEE), COGEN Europe og European Biogas Association (EBA).

Anbefalinger til 10-punkts plan:
1. Udvikling af en robust varme- og kølestrategi, der er i overensstemmelse med klimalovene, EU Green Deal og REPowerEU.
2. Udvid o bygningsrenoveringer, så de omfatter tilslutning til VE- eller overskudsvarmeforsyning i byer.
3. Introducer obligatorisk varmeplanlægning hos lokale myndigheder.
4. Hav den nødvendige arbejdskraft klar til opgaven.
5. Gentænk de finansielle rammer for bæredygtig fjernvarme.
6. Stop støtte til fossile brændsler og flyt støtten til VE- og overskudsvarmeforsyning.
7. Etabler lige vilkår på varmemarkedet.
8. Sikr incitamenter til brug af bæredygtig overskudsvarme.
9. Fremskynd udrulningen af VE-/elektriske varmekilder
10. Anvend en holistisk tilgang til dekarbonisering af bygninger

- PiB

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Vandvarmere siden 1986

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - dag

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst