Erhvervsskolerne føler sig truet af statslig styring

Fra et repræsentantskabsmøde i Kolding den 30. maj rettede Danske Erhvervsskoler et kraftigt angreb mod regeringen. Skolerne ønsker at bevare selvstyret.

"I hvad der ligner et gryende centralistisk opgør med den decentrale danske selvejemodel, svinger regeringen med Finansministeriet i spidsen endnu en gang sparekniven over de selvejende uddannelsesinstitutioner, samtidig med at skolernes ledelsesrum indsnævres dramatisk.

Den mangeårige tradition for selvejende danske erhvervsskoler er under alvorligt pres. Regeringen er bevidst eller ubevidst i gang med fuldstændigt at undergrave selvejeformen – og dermed skolernes muligheder for at agere efter eget initiativ og på eget ansvar. Danske Erhvervsskoler – erhvervsskolernes ledere opfordrer derfor, fra sit repræsentantskabsmøde i Kolding, på det kraftigste den danske regering til klart at melde ud, hvad man ønsker med den danske selvejemodel," siger Ingo Østerskov, Danske Erhvervsskoler

Centralisering af det danske samfund
Ifølge erhvervsskolernes repræsentantskab tyder alt på, at regeringen systematisk arbejder for en øget centralisering af det danske samfund. De mener ikke, at de kan opfatte Finansministeriets forslag om administrative fællesskaber og indkøbseffektiviseringer som andet end en begyndende opløsning af selvejet og en tilbagevenden til den centrale statslige styring.

Deres begrundelse er, at en institution, som skal kunne kalde sig selvejende, har krav på økonomisk råderum og frihed til at tage beslutninger, så bestyrelse og ledelse i samråd kan prioritere. At store dele af skolernes økonomi er styret fra centralt hold via taxametret, er en helt anden diskussion.

”Men situationen er i dag, at uddannelsesinstitutionerne bliver pålagt et hav af centrale regelsæt, forordninger og afrapporteringer i en sådan grad, at institutionernes reelle handlerum og ret til selv at kunne disponere efterhånden er indskrænket til et absolut minimum. Når så skolerne mere eller mindre mister retten til at disponere over store dele af sine indkøb og ikke længere kan bestemme over betragtelige dele af sine administrative rutiner, ja, så er spørgsmålet vel egentlig, om vi i realiteten stadig har selveje,” lyder det fra Ingo Østerskov, formand for Danske Erhvervsskoler.

Selvmodsigende
”Det er besynderligt, at mens regeringen lancerer en kæmpe kampagne, for at danskerne skal tage et større personligt ansvar, så undergraver man samtidig de ledere og bestyrelser på erhvervsskolerne, som hver dag påtager sig et enormt ansvar for at hjælpe regeringen med at nå målsætningen om uddannelser i verdensklasse. Ønsker man et reelt selveje, må man også acceptere, at institutionerne har den økonomiske frihed til at handle og agere. Det nytter ikke noget, at centraladministrationen har erklæret selvejet krig og overdænger institutionerne med krav om mere kontrol, flere besparelser, færre penge og en generel mistro til, at man godt kan finde ud af at lave gode uddannelser og uddannelsesinstitutioner ude i selvejesystemet”, slutter han.

Solar Danmark

Sponseret

INVITATION – Solar Blue Install Network

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

29.10.2025Installator.dk

Grøn omstilling: Elvarebiler giver både økonomiske og grønne fordele

29.10.2025Alcadon ApS

Sponseret

Så du Alcadon i TV i lørdags?

28.10.2025Installator.dk

Verdo får mio-bøde for vildledende grøn markedsføring

28.10.2025Installator.dk

EU stemte nej til mindre bureaukrati

27.10.2025Avidenz A/S

Sponseret

APV’en er et lovkrav – se den som en mulighed for udvikling

27.10.2025Installator.dk

"Det hører ingen steder hjemme" - organisationer reagerer på DR-programserie

27.10.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Nomineret til Fagtalent 2025 i kategorien Ledelse

27.10.2025Installator.dk

God løn er langt fra nok for at tiltrække og fastholde medarbejdere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
ECIT Consulting A/S
Seminar
En lærerig dag med fokus på, hvordan Business Central skaber værdi

Vi inviterer til en inspirerende dag, hvor du får indsigt i, hvordan Business Central gennem moderne økonomistyring kan effektivisere og automatisere jeres drift – uanset hvilket system I bruger i dag.

Dato

30.10.2025

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

30.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Aalborg)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.11.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Bekendtgørelser og standarder

Vil du håndtere el-installationer, anlæg og mellemspændingsdistributionsanlæg inden for reglerne? KEA giver dig redskaberne til at gøre det.

Dato

04.11.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Silkeborg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

04.11.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Silkeborg, Udgårdsvej 2, 8600 Silkeborg

Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup