Erhvervsskolerne føler sig truet af statslig styring

Fra et repræsentantskabsmøde i Kolding den 30. maj rettede Danske Erhvervsskoler et kraftigt angreb mod regeringen. Skolerne ønsker at bevare selvstyret.

"I hvad der ligner et gryende centralistisk opgør med den decentrale danske selvejemodel, svinger regeringen med Finansministeriet i spidsen endnu en gang sparekniven over de selvejende uddannelsesinstitutioner, samtidig med at skolernes ledelsesrum indsnævres dramatisk.

Den mangeårige tradition for selvejende danske erhvervsskoler er under alvorligt pres. Regeringen er bevidst eller ubevidst i gang med fuldstændigt at undergrave selvejeformen – og dermed skolernes muligheder for at agere efter eget initiativ og på eget ansvar. Danske Erhvervsskoler – erhvervsskolernes ledere opfordrer derfor, fra sit repræsentantskabsmøde i Kolding, på det kraftigste den danske regering til klart at melde ud, hvad man ønsker med den danske selvejemodel," siger Ingo Østerskov, Danske Erhvervsskoler

Centralisering af det danske samfund
Ifølge erhvervsskolernes repræsentantskab tyder alt på, at regeringen systematisk arbejder for en øget centralisering af det danske samfund. De mener ikke, at de kan opfatte Finansministeriets forslag om administrative fællesskaber og indkøbseffektiviseringer som andet end en begyndende opløsning af selvejet og en tilbagevenden til den centrale statslige styring.

Deres begrundelse er, at en institution, som skal kunne kalde sig selvejende, har krav på økonomisk råderum og frihed til at tage beslutninger, så bestyrelse og ledelse i samråd kan prioritere. At store dele af skolernes økonomi er styret fra centralt hold via taxametret, er en helt anden diskussion.

”Men situationen er i dag, at uddannelsesinstitutionerne bliver pålagt et hav af centrale regelsæt, forordninger og afrapporteringer i en sådan grad, at institutionernes reelle handlerum og ret til selv at kunne disponere efterhånden er indskrænket til et absolut minimum. Når så skolerne mere eller mindre mister retten til at disponere over store dele af sine indkøb og ikke længere kan bestemme over betragtelige dele af sine administrative rutiner, ja, så er spørgsmålet vel egentlig, om vi i realiteten stadig har selveje,” lyder det fra Ingo Østerskov, formand for Danske Erhvervsskoler.

Selvmodsigende
”Det er besynderligt, at mens regeringen lancerer en kæmpe kampagne, for at danskerne skal tage et større personligt ansvar, så undergraver man samtidig de ledere og bestyrelser på erhvervsskolerne, som hver dag påtager sig et enormt ansvar for at hjælpe regeringen med at nå målsætningen om uddannelser i verdensklasse. Ønsker man et reelt selveje, må man også acceptere, at institutionerne har den økonomiske frihed til at handle og agere. Det nytter ikke noget, at centraladministrationen har erklæret selvejet krig og overdænger institutionerne med krav om mere kontrol, flere besparelser, færre penge og en generel mistro til, at man godt kan finde ud af at lave gode uddannelser og uddannelsesinstitutioner ude i selvejesystemet”, slutter han.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

Installator.dk

Forsyningssektoren går sammen i kampen om arbejdskraft

Installator.dk

Øget beskæftigelse i energisektoren

Installator.dk

Energinet fyrer sin administrerende direktør

Installator.dk

Markant kursfald rammer ny aktie efter halvårsregnskab

Installator.dk

Eltel styrker gadebelysningen i Jylland med EWII-opkøb

Installator.dk

Børsnotering tynger InstallatørGruppens første halvårsregnskab

Installator.dk

Daikin ansætter ny landechef

Installator.dk

Batteribranchen vil have nyt netprodukt fra Energinet

Installator.dk

Danskerne vil have bedre beskyttelse af energiforsyningen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

01.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

02.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia