Færre installatører går konkurs

Fra januar til november i år gik 18 el-virksomheder og 34 vvs-virksomheder konkurs. Det er betydeligt færre konkurser end i samme periode i 2013.

I årets første 11 måneder gik 18 el-virksomheder og 34 VVS-virksomheder konkurs, hvilket er et klart fald i forhold til samme periode i 2013, hvor 29 el-virksomheder og 55 VVS-virksomheder gik konkurs. Det viser Tekniqs branchetal, som er baseret på tal fra Danmarks Statistik.

Læs også: Stigende antal konkurser i byggeriet

Konkursudviklingen er dog forløbet ujævnt. Således er der fra september til november i år sket en stigning i antallet af konkurser.

Tekniq finder udviklingen i de seneste tre måneder bekymrende, og organisationer skriver i en kommentar til tallene, at man følger udviklingen tæt for at observere, om den negative udvikling fortsætter.

Læs også: Nordjysk el-virksomhed konkurs

Sammenlignet med den samlede bygge- og anlægsbranche er tallene for installationsbranchen dog positive. I år er seks ud af 1.000 virksomheder gået konkurs i elbranchen og 10 ud af 1.000 i VVS-branchen. For den samlede byggebranche er tallet 14 ud af 1.000.

-LA

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Ørsted vinder erstatningssager i Elsam-sagen

Installator.dk

Lemvigh-Müller markerer milepæl for nyt centrallager

Installator.dk

Helikoptere tjekker beplantning ved 1.200 adresser langs elnettet

Installator.dk

CEPOS: Forsyningspriser kan sænkes med skarpere regulering

Installator.dk

Grønt lys for InstallatørGruppens opkøb af nordjysk installatør

Installator.dk

Ny sikkerhedskoncern går på opkøbsjagt i Norden: Danmark er et nøglemarked

Installator.dk

Forbrugerrådet: Aconto-opkrævninger bør afskaffes

Installator.dk

Koble udvider til Sønderjylland med ny partner i Tønder

Installator.dk

TEKNIQ: Forhøjet seniorfradrag kan ikke stå alene

Installator.dk

Energinet sparer 650 mio. kr. på reserver i 2026

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle