Færre installationsvirksomheder går konkurs

Installationsbranchens nøgletal peger i en positiv retning – fra januar til april i år er der nemlig 19 færre konkurser end samme periode sidste år.

Ifølge Rasmus Larsen, der er økonomisk konsulent hos Tekniq, har færre installationsvirksomheder fra januar til april drejet nøglen om, fordi der er en stigning i blandt andet beskæftigelse og omsætning i forhold til samme periode sidste år..

Ifølge nyligt offentliggjorte tal fra Danmarks Statistik oplever de danske installationsvirksomheder en positiv udvikling. Således viser tal, at der i årets fire første måneder var ti konkurser i elbranchen og 14 konkurser i VVS-branchen.

Sammenlignet med samme periode i 2016 er seks færre elinstallatører og 13 færre VVS-installatører gået konkurs i år.

Samtidig ses nogenlunde samme udvikling i den samlede bygge- og anlægsbranche og i det øvrige erhvervsliv.

Udvikling i antallet af konkurser i installationsbranchen fra 2016 til 2017..

Øget beskæftigelse og stigende omsætning
Hos brancheorganisationen Tekniq er man positiv overfor udviklingen:

”Det er godt at se, at konkurstallet igen falder efter 2016 med mange konkurser. Det høje konkurstal i 2016 var dog påvirket af teknikaliteter på grund af en sagspukkel hos Erhvervsstyrelsen og SKATs ineffektive inddrivelsessystem”, siger Rasmus Larsen, der er økonomisk konsulent i Tekniq Installatørernes Organisation og fortsætter:

”Dermed peger installationsbranchens nøgletal nu i samme retning. Konjunkturbarometrene er positive, omsætningen stiger, beskæftigelsen øges, og færre installatører drejer nøglen om”.

Læs også: Tekniq: Fremgang i installationsbranchen

Selvom antallet af konkurser er faldet i den seneste tid, er det imidlertid stadig højere end i 2007 og 2008, hvor branchen oplevede meget få konkurser:

”Konkurrencen i branchen er hård, og virkeligheden er også, at væksten er forholdsvis skævt fordelt. Trods begyndende vækstspredning er der fortsat et højere tempo i og omkring de store byer, end der er i udkanten”, siger Rasmus Larsen.

- EL

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

El-installatør etablerer nyt energiselskab med batteri-fokus

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg