Fagforbund: Stigning i lærlinge-mobning

Fynske lærlinge bliver i stigende omfang udsat for mobning og dårligt psykisk arbejdsmiljø. Det er meldingen fra fire fagforbund.

Mobning, skældsord og dårligt psykisk arbejdsmiljø er et stigende problem for unge fynske lærlinge, der er er i lære i håndværkerbranchen. Det er beskeden fra fire fagforbund, som Fyens Stifttidende har været i kontakt med.

Læs også: Kunderne frabeder sig lærlinge

Et af de fagforbund, der har mærket stigningen, er Malerforbundet Fyn-Jyllandsyd.

”Vi får langt flere henvendelser fra lærlinge med historier om mobning og et generelt dårligt arbejdsmiljø. Det er vores helt klare opfattelse, at det her er et stigende problem, siger Anne-Mette Markussen, der er næstformand i Malerforbundet Fyn-Jyllandsyd, til Fyens Stifttidende. 

Sygemeldt på grund af grove ord
21-årige Martin Rudolph Widenborg, der er ved at uddanne sig til VVS-montør, er en af de fynske lærlinge, der har været udsat for et dårligt psykisk arbejdsmiljø. I mere end to år fik han dagligt beskeden om, at han var uduelig. 

”Min mester kunne finde på at kalde mig en kæmpe idiot, hvis tingene ikke lige gik efter hans hoved. Og på en enkelt måned kunne han sagtens true med at fyre mig hele syv gange”, siger han til Fyens Stifttidende. 

De grove udmeldinger fra lærlingens mester medførte en fire måneder lang sygemelding, fordi Martin Rudolph Widenborg ikke længere kunne rejse sig fra sengen, da både ben og arme rystede så meget ved tanken om at møde på arbejde igen.

Lærlinge er mere ømtålelige end tidligere
Ifølge Morten Frihagen, der er chefjurist hos Dansk Håndværk, er det almindelig kendt i branchen, at tonen er hård over for lærlinge. Han mener dog ikke, at den hårde tone nødvendigvis er et problem, da den kan være med til at tilpasse de unge.

Læs også: Installatører: Nutidens lærlinge er forkælede

Han mener heller ikke, at det stigende antal af lærlinge, der udsættes for et psykiske arbejdsskader, skal ses som et tegn på, at tonen er blevet hårdere over for de unge lærlinge. I stedet tror han, at grunden er, at de nuværende lærlinge er mere ømtålelige end tidligere. 

-SSM

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Avidenz A/S

Sponseret

Arbejdsmiljøkonsulenter med teknisk baggrund

Installator.dk

NRGi sælger Kuben Management til Artelia

Installator.dk

VELTEK om cybertrusler: "Vi står over for et helt nyt niveau"

Installator.dk

Ørsted øger indtjeningen markant – men får underskud

Installator.dk

N1 henter ny finansdirektør fra KK Group

Installator.dk

Energistyrelsen vil have flere til at reparere hvidevarer

Installator.dk

Eksperter: Regeringens akutplan for elnettet kan være ulovlig

Installator.dk

Caverion sikrer sig ny trecifret rammeaftale med Energinet

Installator.dk

Solar øger omsætningen – men indtjeningen er under pres

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Brugsvand i praksis - hvad virker, hvad fejler og hvad bør vi gøre anderledes?

Fra standardkrav og materialevalg til energioptimering og driftserfaringer

Dato

09.11.2026

Tid

12:15

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1560 København

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

11.11.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Danvak
Seminar
Brandsikring af ventilationsanlæg - Når DS 428 møder virkeligheden

Til dette temamøde præsenterer og beretter to af eksperterne fra normudvalget DS 428 om brandsikring af ventilationsanlæg

Dato

11.11.2026

Tid

14:30

Sted

Aalborg Universitet - BUILD, Thomas Manns Vej 23, 9000 Aalborg

Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg og PV design PRO

Kurset Solcelleanlæg og PV design PRO er for dig, som ønsker at lægge et ekstra lag på de praktiske kompetencer

Dato

12.11.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

12.11.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Brøndby

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

13.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup