Farvel til firmaer uden overenskomst

Dansk El-Forbund vil øge indsatsen for at komme udenlandske firmaer og elektrikere uden overenskomst til livs. Det skal ske gennem opsøgende arbejde.

Dansk El-forbund (DEF) har indgået en aftale med arbejdsgiverorganisationen Tekniq, der skal få udenlandske firmaer til at indgå en overenskomst.

Aftalen giver mulighed for at indkalde de udenlandske firmaer til møde indenfor 48 timer, og det skaber bedre forudsætninger for at afdække forholdende i virksomheden:

Læs også: Udenlandske elinstallatører opererer ulovligt i Danmark

”Når mødet skal holdes inden for 48 timer, skyldes det, at vi har oplevet, at hvis der går for lang tid, så fabrikerer de udenlandske virksomheder falske lønsedler, der passer til overenskomsten. Men erfaringen er, at når der kun er 48 timer, så kan de udenlandske virksomheder ikke nå at fremstille falske lønsedler,” forklarer forbundssekretær Ole Tue Hansen fra Social Dumping-udvalget under DEF i en pressemeddelelse.

Hvis firmaerne nægter at deltage, kan DEF iværksætte en blokade og om nødvendigt anmode de øvrige LO-forbund om at indlede en sympatikonflikt mod firmaet.

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

17.09.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Stærke løsninger til mørkere tider - LED belysning fra ECOFOSS

17.09.2025Wexøe A/S

Sponseret

Haupa presseværktøj, klippeværktøj, muffer og kabelsko

16.09.2025Alcadon ApS

Sponseret

Lær af dem der valgte Alcadon Group

16.09.2025Alcadon ApS

Sponseret

Lær af dem der valgte Alcadon Group

16.09.2025Lan-com A/S

Sponseret

Glaskuben i København er blevet gennemrenoveret og har fået Giga-Lan 10G Kabelsystem

16.09.2025Malmbergs Elektriske A/S

Sponseret

Vælg belysningsfunktion før eller efter installation

16.09.2025Malmbergs Elektriske A/S

Sponseret

UBIQUA batterilamper der kombinerer design og funktionalitet

16.09.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Ny 1-polet transientbeskyttelse VALVETRAB SPP

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle