Farverige high-end armaturer vises frem på messe

GROHE stiller igen op på årets VVS-messe i Odense Congress Center den 24. til 26. maj. Grohe præsenterer en række skræddersyede produkter og nyheder til det professionelle marked.

En helt ny sort farvevariant, Phantom Black, som GROHE er ved at introducere på verdensmarkedet, bliver for første gang præsenteret for de danske kunder på messen. Phantom Black lanceres udelukkende på det professionelle marked og er både i design og kvalitet takket være en lak-coating-teknik, der gør alle GROHE Phantom Black-produkter meget holdbare og modstandsdygtige over for korrosion, falmning og ridser. Foto: Grohe..

Blandt nyhederne er GROHE Colors, der er et unikt sortiment af farverige high-end armaturer – herunder en helt ny sort variant med matchende tilbehør. GROHE kører en stor avanceret toetagers truck ind på standen med en innovativ indretning, der gør det muligt at visualisere, planlægge og udvælge produkter til et drømmebadeværelse både virtuelt og i 3D.

”Vi glæder os til atter at møde vores mange kunder og pleje de personlige relationer til både dem og andre samarbejdspartnere på vores stand, hvor vi i vores velkendte mørkeblå farver har gjort alt for at sikre dem en god oplevelse blandt andet ved flere særlige arrangementer. Jeg håber, at kunderne vil tage godt imod de dedikerede produkter, vi viser på messen. De er alle en del af GROHEs omfattende professionelle program med strategisk samarbejde og skræddersyede produkter og løsninger til det professionelle marked”, siger leder af GROHE i Danmark Poul Christian Pedersen, der selv vil være til stede på messen.

GROHE Colors
En helt ny sort farvevariant, Phantom Black, som GROHE er ved at introducere på verdensmarkedet, bliver for første gang præsenteret for de danske kunder på messen. Phantom Black lanceres udelukkende på det professionelle marked og er både i design og kvalitet takket være en lak-coating-teknik, der gør alle GROHE Phantom Black-produkter meget holdbare og modstandsdygtige over for korrosion, falmning og ridser.

Læs også: Erfaren partner til badsortiment viser sig frem på VVS-messe

Phantom Black er en del af et omfattende sortiment af farvede armaturer med matchende tilbehør, GROHE Colors, som er designet til den generelle trend med flere og mere markante farver i danskeres badeværelser. Colors gør det således muligt at skabe et farverigt badeværelse i ens egne farver, stil og finish med Essence armaturer, Euphoria brusesystemer, Smartcontrol indbygningssæt og matchende trykplader, tilbehør og kontrolpaneler.

GROHE Colors’ design kombinerer moderne, minimalistiske træk med bløde, organiske former i et elegant design i farverne Warm Sunset, Hard Graphite og Cool Sunrise og Phantom Black - med hele otte forskellige finish i skinnende, børstet eller mat at vælge i mellem.

Smart home, hygiejne og installationssystemer
På standen har GROHE også samlet en række andre produkter, der lever op til de professionelle markeders skærpede krav til funktionalitet, design og ressourcebesparelser. Det drejer sig blandt andet om smart home løsninger og berøringsfri armaturer, der matcher de avancerede hygiejnekrav i nutidens badeværelser og køkkener. Samtidig kan man opleve GROHEs installationssystemer, der tilbyder installatøren en sikker og hurtig metode til montering af væghængte toiletter, bideter og urinaler.

GROHE i møblerne
GROHEs store stand er indrettet med møbler fra det danske designfænomen, Mater Design, der siden 2006 har arbejdet med at omdanne overskudsmateriale og plastaffald til bæredygtige designermøbler. Overskudsplast fra GROHEs produktion indgår i flere af Mater Designs high-end designermøbler.

- PiB

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Brødrene Dahl: Flere kvinder sætter kurs mod VVS-branchen

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Annonce

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt

GN Belysning
Webinar
Sådan kommer du i gang med at dataopsamle korrekt med DALI2/DALI+

De nye trådløse DALI-2 og DALI+ standarder ændrer måden, du arbejder med lysstyring på – og med de nye BR18-krav bliver det endnu vigtigere at kunne opsamle og bruge data korrekt i dine installationer.

Dato

26.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams