Flowmåler til høje temperaturer

Schmidt Technology har videreudviklet flowsensoren SS20.60 til at kunne operere ved driftstemperaturer op til 350 °C, i kort tid helt op til 400°C.

Den nye elektronikenhed kan levere to analoge udgangssignaler for flowhastighed og temperatur, samt et digitalt signal for direkte aflæsning af gas- og luftforbrug på Schmidts SS20.031 displayenhed.
Sensoren er indbygget i et mekanisk robust rør af rustfrit stål og huset er af anodiseret aluminium, hvor der findes en LED-indikator for flowhastighed og sensorstatus. SS20.60HT kan leveres med Profibus eller DeviceNet interface. Flowmåleren i tæthedsklasse IP65 er beregnet for montage i rør med en diameter på 80 mm til 600 mm. Det aerodynamiske design af probe og sensorelement sikrer stor målenøjagtighed, der kun i mindre grad påvirkes af lettere tiltning eller drejning af proben.

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Energistyrelsen vil have flere til at reparere hvidevarer

Installator.dk

Caverion sikrer sig ny trecifret rammeaftale med Energinet

Installator.dk

Solar øger omsætningen – men indtjeningen er under pres

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Installator.dk

Hackerangreb på køleanlæg får danske supermarkeder til at reagere

Installator.dk

Energinet vil investere 15,8 mia. kr. i udbygning af elnettet

Installator.dk

Nilan øger indtjeningen og investerer i nye varmepumper og ventilationsanlæg

Installator.dk

Rekordmange vælger en faglært uddannelse – men skolerne gør ikke nok

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle