Flowmåler til høje temperaturer

Schmidt Technology har videreudviklet flowsensoren SS20.60 til at kunne operere ved driftstemperaturer op til 350 °C, i kort tid helt op til 400°C.

Den nye elektronikenhed kan levere to analoge udgangssignaler for flowhastighed og temperatur, samt et digitalt signal for direkte aflæsning af gas- og luftforbrug på Schmidts SS20.031 displayenhed.
Sensoren er indbygget i et mekanisk robust rør af rustfrit stål og huset er af anodiseret aluminium, hvor der findes en LED-indikator for flowhastighed og sensorstatus. SS20.60HT kan leveres med Profibus eller DeviceNet interface. Flowmåleren i tæthedsklasse IP65 er beregnet for montage i rør med en diameter på 80 mm til 600 mm. Det aerodynamiske design af probe og sensorelement sikrer stor målenøjagtighed, der kun i mindre grad påvirkes af lettere tiltning eller drejning af proben.

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

14.11.2025Installator.dk

Organisationer jubler over europæisk regelforenkling

14.11.2025Installator.dk

Ahlsell opkøber dansk arbejdstøjmærke

13.11.2025Installator.dk

Synergi skal have ny direktør

13.11.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen opruster lærlingeindsatsen med ny rolle

12.11.2025Condair A/S

Sponseret

To 30-års jubilæer markerer Condairs rejse fra dansk startup til global markedsleder

12.11.2025Installator.dk

Rosa Jensen er Ahlsells nye direktør for strategi og forretningsudvikling

12.11.2025Installator.dk

Nyt strategisk partnerskab om intelligente solcelleløsninger

11.11.2025Installator.dk

Faglærte fædre tager mere ansvar hjemme

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle