Flygtninge fra Syrien får job hos Caverion

Efter et praktikforløb og en periode med løntilskud er to flygtninge fra Syrien nu ligeværdige kolleger med de øvrige medarbejdere i Caverions afdeling i Odense.

”Jeg er meget glad og taknemmelig for, at jeg har fået job hos Caverion, så jeg ikke skal forsørges af Danmark”, siger Mazen Mohammed Rashawani (i midten). Foto: Caverion. .

Antallet af flygtninge, der er kommet i arbejde, steg fra marts til november 2016 med 75 procent fra 4.100 til 7.200. Det viser en beregning fra Dansk Industri.

En af grundene til stigningen er, at kommunerne er blevet bedre til at opsøge virksomhederne, og her kom teknikentreprenøren Caverion på banen. I Odense har virksomheden efter et praktikforløb og en periode med løntilskud ansat to syriske flygtninge, Raaed Jamal Turjman og Mazen Mohammed Rashawani.

I dag arbejder Raaed hos Caverions kunde Glud & Marstrand, mens Mazen er ansat i servicecenter Odense. Begge mænd er uddannet på universitetet i Syrien: Raaed som jurist, og Mazen i engelsk litteratur og HR-management.

Hos Caverion arbejder de dog ikke inden for disse fag, men går i stedet til hånde med mange praktiske opgaver, der er i relation til de tekniske installationer og serviceydelser, som Caverion udfører for sine kunder.     

Frygtede for deres liv
Mazen bor i Odense, er gift og har tre børn, der går i dagpleje, børnehave og skole. Han tog turen over havet med to små børn og en gravid kone. De efterlod familie, venner, karriere, hus og bil i Syrien for at komme til freden i Europa. Raaed bor alene i Bolbro. Han flygtede, fordi han skulle ind i Assads militær.

Begge syrere frygtede for deres liv, og så derfor ingen anden udvej end flugten. Efter et stykke tid i Danmark ønskede de begge at finde et job.

Elektriker og leder af tavleproduktionen i Caverions servicecenter i Odense, Claus Nielsen, fortæller, at de manglede gode folk og efter en kontakt til kommunen valgte virksomheden at tage to flygtninge ind.

”Det går rigtig godt. Mazen har fået truckkort, og han indgår i det team, vi har. I begyndelsen gik han mest til hånde med oprydning, men med en positiv ånd og lyst til at arbejde, ændrede det sig”, siger han.

Mazen har nu været i Danmark et års tid.

”Jeg gik på sprogskole i fire måneder, og vi boede på asylcenter. Nu bor vi i egen lejlighed i Odense. Jeg vil gerne tjene mine egne penge, og komme i en a-kasse og forsørge min familie, så jeg er meget glad og taknemmelig for, at jeg har fået job hos Caverion, så jeg ikke skal forsørges af Danmark”, siger han.

Torben Sonne Nielsen, site manager hos Glud & Marstrand, fortæller, at samarbejdet med Raaed har været en succes fra dag ét: 

”Vi sørgede for, at Raaed fra første dag havde Caverion-tøj på, så han følte sig som en af holdet. Raaed springer til, når der er noget, der skal laves, og han er i det hele taget meget interesseret i at tage ejerskab på egne opgaver. Jeg synes, at alle på Glud & Marstrand har taget godt imod Raaed. For os er det en god mulighed for at tage et socialt ansvar”.

Stolt over at klare sig selv
Mazen og Raeed taler begge et flot dansk efter kort tid i landet. Mazens børn har hurtigt lært sproget, fordi de hver dag er ude blandt danske børn. Raaed fortæller, at han er stolt af at arbejde hos Caverion.

”Jeg glemmer aldrig, hvad de mennesker i Caverion har gjort for mig. På den her måde kan jeg blive integreret i Danmark og klare mig selv”, siger han.

Mazen har det på samme måde, og vil ikke afvise, at han bliver i Danmark for altid. Men tankerne om hjemlandet er ikke forsvundet.

”Jeg vil gerne tilbage og bygge landet op, men vi må se, hvor lang tid der går, før krigen stopper. Hvis børnene når at blive store, er det svært, for så er de danske”, siger han.

- JKK

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Energinet fyrer sin administrerende direktør

Installator.dk

Eltel styrker gadebelysningen i Jylland med EWII-opkøb

Installator.dk

Børsnotering tynger InstallatørGruppens første halvårsregnskab

Installator.dk

Daikin ansætter ny landechef

Installator.dk

Batteribranchen vil have nyt netprodukt fra Energinet

Installator.dk

Danskerne vil have bedre beskyttelse af energiforsyningen

Installator.dk

Verdo lukker tabsgivende energiselskab og fyrer 40 medarbejdere

Installator.dk

Solid økonomi giver det tekniske erhvervsliv plads til investeringer

Installator.dk

Teknologisk Institut overtager autorisationer

Installator.dk

Ny brancheforening vil bane vejen for flere batterier

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

01.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia