Forbrugerkampagne skal bremse uautoriseret arbejde

Sikkerhedsstyrelsen og en række brancheorganisationer planlægger en kampagne, der skal oplyse danskerne om hvilken type håndværksarbejde, der kræver autorisation.

Branchens organisationer er enige om, at der hurtigt skal sættes en stopper for ulovligt uaftoriseret arbejde. En arbejdsgruppe forbereder lige nu en forbruger-kampagne, som skal gøre Hr. og Fru Hansen klogere på autorisations-reglerne..

I 2011 oplevede el- og vvs-branchen en stor stigning i antallet af brud på autorisationsloven. Derfor er en arbejdsgruppe med repræsentanter fra blandt andet Sikkerhedsstyrelsen, DS Håndværk og Industri(DS), Tekniq og Dansk Byggeri Kloak gået i gang med at finde løsninger på branche-problemet.

Gruppen mødtes første gang den 18. januar, og her var der bred enighed om, at der er brug for en kampagne, der gør forbrugerne opmærksomme på, at der er noget der hedder autorisation og autorisationsregister.

”Vi er meget enige om, at der skal ske noget i en fart, og derfor arbejder vi lige nu på et oplæg til en kampagne, der skal gøre autorisationslovgivningen mere forståelig for den helt almindelige dansker, der skal bestille en håndværker til et stykke arbejde,” siger kommunikationskonsulent i Sikkerhedsstyrelsen Mette Cramon.

Hjemmeside er en mulighed
Hun vil endnu ikke kommentere, hvordan forbrugerkampagnen skal strikkes sammen og hvilke medier, der eventuelt skal bruges.

Det vil Johnny Bendsen, der repræsenterer DS i arbejdsgruppen derimod gerne. Han fortæller, at en af de muligheder der bliver diskuteret, er, at lave en hjemmeside, hvor forbrugerne kan søge på en specifik håndværker og se, om virksomheden opfylder autorisationskravene.

Han fortæller også, at arbejdsgruppen ønsker at rette en informationsindsats mod de byggemarkeder, der sælger materialer, som kræver en autorisation at installere lovligt.

”Vi kan ikke forbyde byggemarkederne noget, men vi ser gerne, at de oplyser om, at det kræver autorisation at bruge en hel del af de stumper, de sælger,” siger Johnny Bendsen.

Arbejdsgruppen mødes igen den 28. februar, hvor Sikkerhedsstyrelsen vil fremlægge et konkret bud på en forbrugerkampagne. Her vil det også blive diskuteret, hvordan det kan gøres mere gennemskueligt for branchens virksomheder at følge de sager om uautoriseret arbejde, som bliver anmeldt til Sikkerhedsstyrelsen.

www.installator.dk/drift

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

AURA samler energi- og fiberforretning

Installator.dk

Andel fyrer mangeårig Clever-direktør

Installator.dk

Brødrene Dahl styrker køleforretningen

Installator.dk

Bravida sætter strøm til varebilerne = markant lavere omkostninger og gladere montører

Installator.dk

Mind Energy: Varm og tør sommer kan presse elpriserne op

Installator.dk

TEKNIQ: Rekrutteringspresset letter – men installationsbranchen mangler stadig folk

Installator.dk

Fremtidens varebiler 2026: Grønne, digitale og klar til nye forretningsbehov

Installator.dk

Daikin åbner nyt trænings- og oplevelsescenter i Fredericia

Installator.dk

Kemp & Lauritzen vinder seks priser ved Danish Digital Awards

Installator.dk

Øland får ny fransk ejer

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle