Fremtidens varebiler 2026: Grønne, digitale og klar til nye forretningsbehov

Den elektriske varebil er på vej til at blive den nye normal i danske virksomheders bilflåder. Nye tal fra Mobility Denmark viser, at 45 procent af alle nyindregistrerede varebiler i maj er eldrevne – en markant stigning på få år og endnu et tegn på, at elektrificeringen har fået solidt fodfæste i erhvervslivet.

Flere og flere installationsvirksomheder invester i eldrevne varebiler. Med de nuværende dieselpriser er besparelsen på driften markant - og så er bilerne mere komfortable, sikre og nemmere at køre for montøren.. Foto: Eltel Danmark

Udviklingen skyldes ikke mindst, at udvalget af elektriske varebiler er blevet langt større, og at virksomhederne i stigende grad oplever, at teknologien kan dække de daglige transportbehov. Samtidig er beslutningstagere blevet mere fortrolige med elbiler gennem deres private erfaringer, vurderer Troels Hartung, bæredygtighedschef i TEKNIQ.

”For få år siden var man låst til ganske få modeller og leverandører. I dag kan virksomhederne vælge løsninger, der passer langt bedre til deres konkrete behov. Samtidig er mange blevet fortrolige med elbiler privat, og derfor virker det mindre drastisk at vælge elektrisk, når bilflåden skal fornyes,” siger han.

Selv om ladeinfrastrukturen generelt er blevet markant bedre, er der fortsat udfordringer. Særligt håndværkere og serviceteknikere, der arbejder på byggepladser eller i industriområder langt fra de etablerede ladenetværk, kan opleve begrænsninger. Også manglende lademuligheder ved medarbejdernes boliger er fortsat en udfordring nogle steder.

”Derfor er omstillingen stadig præget af individuelle vurderinger. For virksomheder med mange lokale serviceopgaver er elvarebilen ofte et oplagt valg, mens medarbejdere med meget lange daglige kørselsbehov i nogle tilfælde fortsat har behov for andre løsninger,” siger Troels Hartung.

Bravidas storindkøb

At markedet er modnet, ses også hos de største aktører i teknikbranchen. I november sidste år annoncerede Bravida Danmark en rekordordre på 500 elektriske varebiler – den største enkeltordre af sin slags i Danmark. De nye Ford E-Transit Custom og E-Transit Courier skal leveres i løbet af 2026 og indgår i virksomhedens strategi om at accelerere den grønne omstilling af bilflåden. 

Bravida har bestilt i alt 800 eldrevne varebiler. Det betyder, at mere end 50 pct. af gulplade-flåden vil være elektrisk ved årets udgang.

Læs mere om virksomhedens erfaringer – og deres besparelser ved investeringen her.

Bravidas investering illustrerer en bredere tendens i installations- og servicebranchen, hvor elektrificeringen ikke længere primært drives af klimaambitioner, men i stigende grad af driftsmæssige og økonomiske hensyn. Når virksomhederne vurderer, at elvarebilerne kan løse opgaverne, bliver de et naturligt valg ved udskiftning af bilparken.

Meget mere digital og komfortabel

Men den elektriske drivlinje er kun én del af den omstilling, der præger varebilsmarkedet. I løbet af de seneste tre år er varebilen i stigende grad blevet udviklet til en digital arbejdsplads på hjul. Moderne modeller er udstyret med avancerede sikkerhedssystemer som automatisk nødbremse, blindvinkelovervågning og intelligent hastighedsassistent, mens digitale instrumenter, flådestyring og løbende softwareopdateringer gør det muligt at integrere bilen tættere med virksomhedens daglige drift. Samtidig er komforten rykket markant op i niveau med bedre ergonomi, mere støjsvage kabiner og teknologiske løsninger, der tidligere var forbeholdt personbiler.

Udviklingen afspejler et skift i virksomhedernes forventninger til varebilen. Hvor den tidligere primært blev betragtet som et transportmiddel, ses den i dag som en integreret del af arbejdspladsen og forretningen. Bilen skal ikke alene transportere medarbejdere og materialer, men også understøtte produktivitet, dokumentation, kommunikation og sikkerhed. Fremtidens varebil bliver derfor ikke kun grønnere, men også mere digital, mere intelligent og bedre tilpasset de krav, som moderne håndværks- og servicevirksomheder stiller til deres mobile arbejdspladser.

Læs mere i vores om udviklingen af varebilerne i dette tema.

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Fremtidens varebiler - grønne, digitale og klar til nye forretningsbehov

Den den eldrevne varfebil er blevet et naturligt valg i stadig flere virksomheders bilflåder – og udviklingen går stærkt.Nye modeller, bedre teknologi og skærpede krav gør varebilen til langt mere end et transportmiddel.Fra grøn omstilling og store flådeinvesteringer til digitale arbejdspladser på hjul ser vi nærmere på fremtidens løsninger.Læs temaet om fremtidens varebiler 2026: Grønne, digitale og klar til nye forretningsbehov.

Relateret indhold

Installator.dk

Bornholm rykker tættere på strøm fra planlagt energiø

Installator.dk

Tidligere Verdo-direktør skal stå i spidsen for Odsherred Forsyning

Installator.dk

Bornholm rykker tættere på strøm fra planlagt energiø

Installator.dk

70 millioner skal sikre flere elektrikere og VVS'ere

Installator.dk

AI skal frigøre mere kapacitet i elnettet

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Sikker implementering af systemer

Er det dit ansvar, når virksomheden skal sikre data under transport og ved opbevaring? Så er det vigtigt at vælge en sikker og tilstrækkelig hurtig kryptografisk algoritme.

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværksforsvar og angrebshåndtering

Vil du lære det nyeste inden for trusler, sårbarhed og malware – og samtidig blive skarp på kryptografiske løsninger?

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup