Fynske håndværkere skaber netværk for lærlinge

I Assens er flere virksomheder gået sammen og har oprettet et lærlingenetværk, hvor unge, der er i lære i en lokal virksomhed, mødes og udveksler idéer og erfaringer. Netværket ”Lærling Vestfyn” skal både støtte de unge og gøre det mere attraktivt at vælge en erhvervsuddannelse.

Cirka 50 lærlinge er tilknyttet Lærling Vestfyn. Foto: Udvikling Assens. .

Fyn har fået sit første netværk for lærlinge. Omkring 50 lærlinge fra lokale virksomheder i Assens mødes med jævne mellemrum for at udveksle erfaringer, blive klogere på hinandens fag og lære nyt. Det er Udvikling Assens samt de lokale bygge-, el- og VVS-virksomheder, der står bag det tværfaglige netværk ”Lærling Vestfyn”.

”Det er vigtigt, at de unge bruger hinanden, når de er i praktik og derfor ikke hver dag mødes med klassekammeraterne på skolen. Jeg håber, det kan være med til at gøre det mere attraktivt at vælge en erhvervsuddannelse og vise, at vi som branche gerne vil tage os godt af de unge, der vælger en fremtid inden for vores fag”, siger formand for Dansk Byggeri Fyn, Dan Johansen.

Lærer hinandens fag at kende
Senest har lærlingenetværket holdt faglig fredagsbar med grill og hygge. Og når lærlinge mødes på tværs af brancher, lærer de også hinandens fag og udfordringer at kende og får nemmere ved at arbejde sammen på byggepladsen.

”På en byggeplads er det vigtigt, at fx tømreren har forståelse for de udfordringer, som elektrikeren står overfor. På den måde bliver de bedre til at samarbejde og fx hjælpe hinanden med at løse de problemer, der kan opstå på en byggeplads og sammen få byggeriet færdigt til tiden”, siger Dan Johansen.

Hos Udvikling Assens, der er en erhvervsforening, som arbejder for at fremme udviklingen af det lokale erhvervsliv på Vestfyn, glæder direktør Kristine Lawaetz Lyngbo sig over, at så mange virksomheder og lærlinge bakker op om netværket.

”Hvis det også i fremtiden skal være muligt for virksomhederne på Vestfyn at finde de medarbejdere, de har brug for i nærområdet, må vi i fællesskab gøre det endnu mere attraktivt at vælge en erhvervsuddannelse, og det tror jeg på, at lærlingenetværket kan være med til. Virksomhederne har vist en stor interesse og bakket op ved i hverdagen at give plads til, at deres lærlinge kan deltage”, siger hun.

Først på Fyn
Sorø var de første til at oprette et lærlingenetværk, og nu har Udvikling Assens sammen med de lokale virksomheder på Vestfyn også gjort det som de første på Fyn.

”Jeg kan kun anbefale andre på Fyn til at oprette et netværk for lærlinge, og vi deler gerne ud af vores erfaringer med at starte op og facilitere netværket”, siger Kristine Lawaetz Lyngbo.

- JKK

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

10.07.2025Installator.dk

Mangel får virksomheder til at ansætte lærlinge

07.07.2025Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

☀️ Rigtig go' sommer

07.07.2025Installator.dk

Flere unge søger tekniske uddannelser

04.07.2025Inspectly ApS

Sponseret

Regler er ikke skurke, men kan blive det!

04.07.2025Installator.dk

God sommerferie!

03.07.2025Coromatic A/S

Sponseret

En Plan B for digital infrastruktur er vigtigere end nogensinde

02.07.2025Installator.dk

Brødrene Dahl åbner nyt kabellager

30.06.2025Avidenz A/S

Sponseret

Arbejdstilsynet opdaterer og rydder ud i AT-vejledninger

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup