Gaia Solar er ny ”Vækst Gazelle”

Solcellevirksomheden Gaia Solar fik tirsdag status af gazellevirksomhed.

Dagbladet Børsen har tirsdag udnævnt Gaia Solar til gazellevirksomhed. Dagbladet Børsen har siden 1995 hvert år identificeret Danmarks vækstelite, betegnet som ”Gazeller”.

"Vi er i sagens natur meget stolte over udnævnelsen. Den er udtryk for et langt sejt træk fra hele organisationen, og betegnelsen giver os blod på tanden til at fortsætte vores solide vækst. Selv om bygge- og anlægsbranchen pt. har meget vanskelige vilkår, arbejder vi konstant med fokus på innovation og på opbygning af nye forretningsområder, så vi kan fastholde vores markedslederskab," siger Gaia Solars direktør Michael Stadi.

Udvælgelsen af gazellerne foretages af Greens Analyseinstitut. Kriterierne er objektive og bygger på data fra Erhvervs- og Selskabsstyrelsen. Status som gazellevirksomhed gives på baggrund af følgende definition: En virksomhed, der i løbet af de seneste fire regnskabsår har haft kontinuerlig vækst i omsætning eller bruttoresultat, og som samlet har mere end fordoblet omsætningen eller bruttoresultatet i perioden.

Fakta om Gaia Solar
Gaia Solar A/S er et dansk selskab, der siden stiftelsen i 1996 har opbygget en position som førende cleantech selskab i Skandinavien inden for bygningsintegration af solcellesystemer. Gaia Solar udvikler, producerer og installerer komplette solcelleanlæg, specialtilpasset og skræddersyet til kundernes individuelle behov for miljøoptimal ydelse, funktion og æstetisk arkitektur. Selskabet har siden stiftelsen i 1996, designet, produceret og installeret mere end 300 projekter.

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Avidenz A/S

Sponseret

Fasthold erfarne medarbejdere i jobbet trods fysisk belastning

Installator.dk

Tidligere folketingsmedlem bliver direktør for brintorganisation

Installator.dk

Regeringen vil skære op til to år af elnetprojekter

Installator.dk

200 mio. kr. skal styrke udbygningen af fjernvarme

Installator.dk

Professor om akutplan for elnettet: Det er kun en halv plan

Installator.dk

Michael Wulff A/S tester AI i hele forretningen: Fra mails til solcelleberegner

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Installator.dk

Solar bliver partner for VVS-landsholdet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle