Grøn omstilling betaler sig

Det er ikke en udgift, men derimod en god forretning for Europas virksomheder at omstille sig til fossilfri drift. Det var hovedbudskabet, da en række prominente talere i dag skød Energy Europe-messen i gang.

Omstilling til vedvarende energikilder vil altid være en god investering, understregede EUs klimakommissær Connie Hedegaard ved åbningen af Energy Europe i dag..

En række ”energi-spidser” var i dag samlet i Bella Center til åbningen af ”Energy Europe, som i disse dage afholdes for første gang. Messen, der både har danske og internationale deltagere, viser de produkter og løsninger, som skal sikre, at de europæiske lande går en fremtid med vedvarende energiproduktion i møde.

Blandt talerne ved åbningen var EU's klimakommissær Connie Hedegaard, som gjorde det klart, at det, set i lyset af den de stigende priser på fossile brændsler, altid vil være en god investering at satse på grøn omstilling. Kommisæren påpegede også, at grønne investeringer på én og samme tid løser flere af de kriser Europa står overfor.

”Energieffektivitet er godt for økonomien og klimaet, men også den nuværende situation med meget høj arbejdsløshed i Europa. Antallet af jobs i den grønne sektor har nemlig været stabilt stigende over en længere periode,” sagde Connie Hedegaard.

Milliarder går til fossile brændsler
Præsidenten for European Renewable Energy Counsil, Rainer Hinrichs-Rahlwes var ved åbningen på linje med Connie Heedegaard. Han understregede vigtigheden af grøn omstilling og påpegede det paradoksale i, at de europæiske lande hvert år bruger milliarder af euro på dyre fossile brændsler.

”Hvorfor ikke udskifte alle disse fossile brændsler med sol og vind?” spurgte Rainer Hinrichs-Rahlwes retorisk.

Borgerne skal med på vognen
At den opgave ikke er så lige til ved Klima- Energi og Bygningsminister Martin Lidegaard alt for godt. Han benyttede blandt andet sin taletid ved messens åbning til at understrege, at brug af vedvarende energikilder ikke må være en ekstraudgift – hverken for virksomheder eller forbrugere.

Han pointerede også, at hvis et bæredygtigt Europa skal blive en realitet, så er det ekstremt vigtigt, at almindelige borgere er med på idéen og ved, hvordan de skal agere.

”Vi ved fra undersøgelser, at borgerne gerne vil opføre sig grønt, men de ved ikke særlig meget om, hvordan det skal gøres. Derfor er der behov for at guide europærerne i den rigtige retning.”

”Og I (direkte henvendt til messens udstillere) skal levere nogle grønne produkter, som giver mening og er nemme at bruge,” understregede Martin Lidegaard.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Condair A/S

Sponseret

25 år med dokumenteret hygiejne inden for højtryksbefugtning

Installator.dk

El-varebiler sætter rekord: Over halvdelen af nyregistreringerne var elektriske

Installator.dk

Komfort er blevet et konkurrenceparameter i arbejdstøjet

Installator.dk

Milliardinvesteringer i elektrificering kræver flere kompetencer

Installator.dk

Energinet vil i dialog med batteribranchen om nye netprodukter

Installator.dk

Tidligere Odsherred-direktør tiltalt for mandatsvig

Installator.dk

Batteribranchen roser Ahlers – men efterlyser fart på nye netprodukter

Installator.dk

Energinet vil give storforbrugere hurtigere adgang til elnettet

Installator.dk

Andel sælger Ørsted-aktier for 3 mia. kr. og sender pengene i elnettet

Installator.dk

Rekordhøje priser på elmaterialer presser byggeprojekter

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

15.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Solar Danmark
Konference
Solar Blue Install Network for installatører

Gå ikke glip af Blue Install Network & Lærlingedag 2026 – tilmeldingen er åben nu!

Dato

15.09.2026

Tid

08:00

Sted

Gubsø Garage, Silkeborg