Guide til 2013: Efter BoligJobordning og grønne tilskud

Med udgangen af 2012 bliver tilskudsmulighederne stærkt begrænsede for danskerne. Her kan du få overblik over, hvad du som installatør stadig kan tilbyde dine kunder.

Den 1. januar vågner installatørerne og danskerne op til en ny hverdag, hvor grønne renoveringsopgaver har en markant ringere politisk opbakning.

Regeringen har i flere omgange lovet, at BoligJobordningen blev erstattet med en grøn tilskudspulje, når den blev udfaset med udgangen af 2012. Det var både indskrevet i regeringsgrundlaget og energiaftalen 2012. Alligevel har regeringen nu endeligt lagt både BoligJobordningen og den grønne tilskudspulje i graven. TEKNIQ havde gerne set det anderledes.

Få det sidste med
Underdirektør i TEKNIQ Tina Voldby opfordrer TEKNIQs medlemmer til at bruge resten af 2012 som en slutspurt med BoligJobordningen.

Tilskud i fremtiden

For at kunden kan få tilskud via et energiselskab, skal følgende fremgå af fakturaen:
• En entydig angivelse af din virksomhed, inklusive CVR-nummer
• En angivelse af, hvad der er udført og prisen for opgaven
• En prisopdeling i materialer og lønomkostninger
• Perioden for arbejdets udførelse, herunder at arbejdet er udført inden den 31. december 2012.
Kilde: www.boligjob.dk

”Der er formentlig mange boligejere rundt i landet, som har været afventende i forhold til, hvad der ville ske på tilskudsområdet. Med det på plads er det klart for enhver, at det er nu, man skal slå til, hvis man vil nå at få hjælp til finansieringen,” siger Tina Voldby i en pressemeddelelse.

Derfor kan hun kun opfordre installatørerne til at få udført så mange opgaver som muligt inden den 31. december, så boligejerne kan få deres tilskud, og installatørerne kan få fyldt ordrebøgerne.

God økonomi i at energieffektivsere
Trods manglende politisk opbakning vurderer Tina Voldby ikke, at installatørerne har grund til at frygte, at markedet går helt i stå.

”BoligJobordningen har været en ekstra gulerod, og den grønne tilskudspulje ville have været en endnu større gulerod. Men med det sagt, så er der stadig god økonomi i at energieffektivisere, og derfor vil der stadig være et marked,” siger Tina Voldby.

Hun vil dog råde installatørerne til at være mere opsøgende over for kunderne og dygtige til at synliggøre de økonomiske og miljømæssige gevinster i en konkret løsning.

Tilskud via energiselskaber
Det er stadig muligt at søge tilskud på vegne af kunden via energiselskaberne. TEKNIQ har indgået en række aftaler med energiselskaber omkring tilskud. TEKNIQ har samarbejdsaftaler med SEAS-NVE, HMN Naturgas, NRGi, TRE-FOR og DEBRA.

Desuden har TEKNIQ udarbejdet standardkontrakter, som installatørerne kan bruge, når kunderne skal søge om tilskud.

Der kan maksimalt gives et fradrag på 15.000 kroner per år per person over 18 år i husstanden. Det vil sige, at en familie eller et par med to voksne kan få et fradrag på 30.000 kroner årligt. Det svarer til et tilskud på 10.000 kroner. Tilskuddet dækker kun udgifter til arbejdsløn – ikke materialer.

Se TEKNIQs aftaler med energiskaber her

-KH

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Avidenz A/S

Sponseret

Arbejdsmiljøkonsulenter med teknisk baggrund

Installator.dk

NRGi sælger Kuben Management til Artelia

Installator.dk

VELTEK om cybertrusler: "Vi står over for et helt nyt niveau"

Installator.dk

Ørsted øger indtjeningen markant – men får underskud

Installator.dk

N1 henter ny finansdirektør fra KK Group

Installator.dk

Energistyrelsen vil have flere til at reparere hvidevarer

Installator.dk

Eksperter: Regeringens akutplan for elnettet kan være ulovlig

Installator.dk

Caverion sikrer sig ny trecifret rammeaftale med Energinet

Installator.dk

Solar øger omsætningen – men indtjeningen er under pres

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Brugsvand i praksis - hvad virker, hvad fejler og hvad bør vi gøre anderledes?

Fra standardkrav og materialevalg til energioptimering og driftserfaringer

Dato

09.11.2026

Tid

12:15

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1560 København

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

11.11.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Danvak
Seminar
Brandsikring af ventilationsanlæg - Når DS 428 møder virkeligheden

Til dette temamøde præsenterer og beretter to af eksperterne fra normudvalget DS 428 om brandsikring af ventilationsanlæg

Dato

11.11.2026

Tid

14:30

Sted

Aalborg Universitet - BUILD, Thomas Manns Vej 23, 9000 Aalborg

Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg og PV design PRO

Kurset Solcelleanlæg og PV design PRO er for dig, som ønsker at lægge et ekstra lag på de praktiske kompetencer

Dato

12.11.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

12.11.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Brøndby

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

13.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup