Gule blink på El & Teknik

På Modul-System HH’s stand får sikker indretning af servicebilen topprioritet.

Sikkerhed bliver et omdrejningspunkt på Modul-Systems stand på El & Teknik 2012. Virksomheden, der producerer og sælger modulopbyggede indretninger til servicebiler, crashtester således alt sit udstyr efter transportnormen ECE R-17, da der ikke eksisterer en decideret norm for indretning af servicebiler, oplyser Modul-Systems salgsdirektør Lennart Nielsen. Dermed har Modul-System valgt at vægte sikkerheden højt, på trods af at der i dag ikke findes lovkrav vedrørende indretning af servicebiler. Salgsdirektøren understreger, at der er god grund til at tage sikkerheden alvorligt:

”Man synes måske, at man sidder trygt i sin servicebil, men hvis du har reolindretninger i bagrummet, hvor skruer og bolte ikke ligger forsvarligt, kan de i tilfælde af en kollision komme farende gennem bagvæggen med voldsom kraft,” siger Lennart Nielsen.

Udvider produktprogrammet
På standen vil Modul-System desuden fremvise en ny kasse til sit hyldesystem, der er dobbelt så bred som de tidligere kasser, der måler 120 centimeter. Kassen indgår i den produktserie, der blev lanceret på forrige El & Teknik, hvor en 25 procent lavere og dermed brændstofbesparende vægt var den store nyhed.

Modul-Systems stand kommer ud over egne produkter også til at bestå af gule blink, da virksomheden oplever en stigende interesse fra installatørerne for advarselslys. Standen vil også rumme navigationsudstyr og lydprodukter fra Kenwood.

Lennart Nielsen ser frem til at møde kunderne under mere afslappede former og håber på, at der traditionen tro kommer mange besøgende på messen.

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Supersygehus sikrer strømforsyning uden klimaskadelig SF6-gas

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

15.10.2025Installator.dk

Tekniske uddannelser: Elektriker og smed hitter som aldrig før

15.10.2025Installator.dk

Partier kræver handling i forhold til stillestående havvindmøller

15.10.2025Installator.dk

Kvinder går i mod trenden: Flere vil være VVS´er eller elektriker

14.10.2025Installator.dk

Havvindmøller sættes i stå på grund af manglende efterspørgsel

13.10.2025Installator.dk

Vandmangel truer – men ingen måler på det mest basale

13.10.2025Installator.dk

Tekniske fag i høj kurs: Ledigheden blandt elektrikere og VVS’ere nær bundrekord

10.10.2025Installator.dk

Innargi lander flerårig aftale i Tyskland

10.10.2025Installator.dk

Forsvaret udbyder mia-aftale om teknisk vedligeholde og eftersyn

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle