Gule blink på El & Teknik

På Modul-System HH’s stand får sikker indretning af servicebilen topprioritet.

Sikkerhed bliver et omdrejningspunkt på Modul-Systems stand på El & Teknik 2012. Virksomheden, der producerer og sælger modulopbyggede indretninger til servicebiler, crashtester således alt sit udstyr efter transportnormen ECE R-17, da der ikke eksisterer en decideret norm for indretning af servicebiler, oplyser Modul-Systems salgsdirektør Lennart Nielsen. Dermed har Modul-System valgt at vægte sikkerheden højt, på trods af at der i dag ikke findes lovkrav vedrørende indretning af servicebiler. Salgsdirektøren understreger, at der er god grund til at tage sikkerheden alvorligt:

”Man synes måske, at man sidder trygt i sin servicebil, men hvis du har reolindretninger i bagrummet, hvor skruer og bolte ikke ligger forsvarligt, kan de i tilfælde af en kollision komme farende gennem bagvæggen med voldsom kraft,” siger Lennart Nielsen.

Udvider produktprogrammet
På standen vil Modul-System desuden fremvise en ny kasse til sit hyldesystem, der er dobbelt så bred som de tidligere kasser, der måler 120 centimeter. Kassen indgår i den produktserie, der blev lanceret på forrige El & Teknik, hvor en 25 procent lavere og dermed brændstofbesparende vægt var den store nyhed.

Modul-Systems stand kommer ud over egne produkter også til at bestå af gule blink, da virksomheden oplever en stigende interesse fra installatørerne for advarselslys. Standen vil også rumme navigationsudstyr og lydprodukter fra Kenwood.

Lennart Nielsen ser frem til at møde kunderne under mere afslappede former og håber på, at der traditionen tro kommer mange besøgende på messen.

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Lemvigh-Müller henter ny VVS-direktør

Installator.dk

Økonomiaftale åbner for milliardinvesteringer i nedslidte skoler

Installator.dk

400 lærlinge har gennemført sikkerhedsuddannelse

Installator.dk

InstallatørGruppen efter børsnotering: Vil være større i udlandet end i Danmark

Installator.dk

Datacentre og batterilagre kommer bagerst i køen

Installator.dk

Dansk Fjernvarme: Lars Aagaards analyse er forkert

Installator.dk

Dansk virksomhed lancerer ny serie af intelligente energisystemer

Installator.dk

Caverion køber BS Sikring og Elteknik

Installator.dk

Brugte elbilbatterier skal styrke butikkers forsyningssikkerhed

Installator.dk

Ingen udfasning af gas i private boliger efter 2035

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle