Hver tredje vil betale mere for smartere el-løsninger

Forbrugerne er klar til smartere el-løsninger og villige til at betale for dem, hvis spillerne på el-markedet byder sig til.

Den enkelte borger er blevet mere opmærksom på sit energiforbrug og mulighederne for selv at regulere det. Det viser en række undersøgelser, som Accenture har foretaget gennem de sidste tre år blandt 30.000 forbrugere i 19 lande, herunder Danmark. Således tilkendegiver 31 pct. af respondenterne, at de gerne vil betale en merpris for deres el, hvis de får adgang til en række ekstra services. Skal det blive til noget, kræver det, at aktørerne på el-markedet byder sig til, vurderer Accentures ekspert i intelligente energisystemer, Trygve Skjøtskift, i forlængelse af resultaterne fra en række globale Accenture-undersøgelser.

Om Accenture

Accenture er en global management, teknologi og outsourcing virksomhed med mere end 249.000 medarbejdere, der servicerer kunder i over 120 lande.

"Accentures undersøgelser peger på, at forbrugerne nu er villige til at betale mere til deres el-leverandør, hvis de fx kan tilbyde et mere miljøvenligt produkt, energibesparelser, eller hvis man som forbruger får bedre mulighed for at regulere og følge sit elforbrug,” fortæller Trygve Skjøtskift, som er ekspert i intelligente energisystemer hos den globale konsulentvirksomhed Accenture.

Selvom det kan lyde omfattende, er det intelligente energi-net slet ikke lysår væk. Rundt om i verden er der flere store projekter for ’smart cities’, fx i Amsterdam, og i Danmark har blandt andet Kalundborg og København Kommune sat gang i store pilotprojekter, der skal være med til at skabe innovation og teste nye grønne forretningsmodeller.

Undersøgelser i 19 lande
Accenture har gennem de sidste tre år foretaget årlige undersøgelser af energiforbruget og -efterspørgslen blandt i alt 30.000 forbrugere i 19 lande, heraf i alt 1.500 respondenter fra Danmark. Den seneste undersøgelse ”Actionable Insights for the New Energy Consumer (Accenture end-consumer survey 2012)” er baseret på en online spørgeskemaundersøgelse blandt 10.158 forbrugere i de 19 lande, herunder Danmark.

-KPE

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geovent

Sponseret

Typiske fejl i udsugningsløsninger – og hvordan de undgås i moderne produktion

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Hadsten

Danvak
Gå-hjem-møde
Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Dato

09.04.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

10.04.2026

Tid

08:00

Sted

Hadsten