Ingen aircondition på nyt supersygehus

På Aarhus Universitetshospital har temperaturen i den hede sommer flere gange ramt 30 grader. Der er nemlig ikke installeret aircondition i de nye sengeafsnit - til stor gene for patienter og ansatte.

Region Midtjylland sagde nej til aircondition på nyt supersygehus og valgte i stedet en almindeligt ventilationssystem. Det klager svedende patienter og personale nu over. .

Der er ikke installeret aircondition på de nye sengeafsnit i Skejby-afdelingen af Aarhus Universitetshospital. Og det går udover de indlagte patienter, der får lov til at mærke sommervarmen, skriver DR Østjylland. 

Under byggeriet af den nye hospitalsvinge besluttede man nemlig at gå med en mere klimavenlig og strømbesparende løsning. Af den grund blev aircondition fravalgt til fordel for et mere almindeligt ventilationssystem. 

”Man har prioriteret noget andet, fordi sandsynligheden for den nuværende situation blev bedømt til at være så utrolig lille. Det viste den sig så ikke at være, og det er selvfølgelig ærgerligt”, siger Hanne Roed fra Radikale Venstre, der er næstformand i regionsrådet i Region Midtjylland, til DR Østjylland.

Læs også: Den danske sommervarme skaber dårligt indeklima i kontorbygninger

Og derfor må både patienter og personale på Skejby-afdelingen nu affinde sig med temperaturer, der kommer op omkring 30 grader. 

”Jeg er ved at gå ud af mit gode skind. De, der har truffet den beslutning, skulle selv prøve at ligge og svede i deres eget sved”, siger 86-årige Ole Jakobsen, der er indlagt med et kompliceret benbrud, til DR Østjylland.

Manglende aircondition skal genovervejes
De mange beklagelser har da også fået Hanne Roed til at revurdere beslutningen om aircondition.

”Det kan være, vi tager fejl, og det så skal laves om. Men det skal også være gennemarbejdet og gennemtænkt, for der er ingen grund til at fare af sted med hovedet under armen. Det er en ret dyr investering, hvis det skal gøres, og så skal man også tænke sig godt om først”, siger Hanne Roed til DR Østjylland.

I Aalborg og Herning er man lige nu i fuld gang med at bygge nye sygehuse, hvor aircondition bliver installeret fra starten. 

- EST

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

05.12.2025Viessmann ApS

Sponseret

Oliekedel erstattet af to Carrier AquaSnap 61AQ varmepumper

05.12.2025Viessmann ApS

Sponseret

Oliekedel erstattet af to Carrier AquaSnap 61AQ varmepumper

05.12.2025Fortes Energy Systems

Sponseret

Intelligent homeheat fjernvarme med nye fordele

04.12.2025Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

Du kender S2125 - nu er serien vokset

01.12.2025PipeLink Aps

Sponseret

Udviklingen står ikke stille, på trods af en vis stagnation i branchen

01.12.2025Installator.dk

To kunder får gratis exit fra Odsherred Varme

01.12.2025Viessmann ApS

Sponseret

Carrier sætter nye standarder for energieffektive løsninger i Danmark

27.11.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Vores nye produktguide gør det lettere at vælge varmeløsning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle