InstallatørGruppen udvider i Vestjylland

De vestjyske elektrikervirksomheder, Jens Byskov A/S, Højmark El, Henning Sørensen El A/S og Ørnhøj El A/S, bliver nyeste tilføjelse til InstallatørGruppen, som på kort tid er vokset til at blive en af Danmarks største installationsvirksomheder.

Fra venstre mod højre: Michael Nielsen, Peder Agger, Peter Frandsen (InstallatørGruppen), Peter Byskov, Jesper Buster Dalsgaard og Kim Jensen.. Foto: InstallatørGruppen

Med købet af Jens Byskov A/S i Ringkøbing, der også omfatter Højmark El, Henning Sørensen El A/S og Ørnhøj El A/S, er InstallatørGruppen nu vokset til at omfatte 25 installationsvirksomheder i Danmark siden starten i 2023.

”Vi er meget glade for at byde ledelse og medarbejdere i Jens Byskov A/S, Højmark El, Henning Sørensen El A/S og Ørnhøj El A/S velkomne i Gruppen. Det er virksomheder med stærk, lokal forankring samt dygtige medarbejdere, og vi er utroligt glade for at styrke InstallatørGruppen med tilføjelsen af flere stærke elektrikervirksomheder. Vi ser meget frem til samarbejdet,” udtaler Peter Frandsen, der er direktør i InstallatørGruppen.

Jens Byskov A/S beskæftiger samlet set omkring 45 ansatte og løser opgaver inden for el, data og fiberinstallationer, landbrugsinstallationer, termografi, varmepumper, alarm og sikring, boligventilation, billadere og solceller. Deres kunder er private, sommerhusejere samt landbrug og industri, skriver InstallatørGruppen i en pressemeddelelse.

"Vi er meget glade for at blive en del af InstallatørGruppen, hvor vi både får del i stordriftsfordelene, og samtidigt bevarer vi vores lokale tilstedeværelse i det vestjyske samt vores stærke kultur og DNA, som har defineret virksomheden siden 1963,” siger Peter Byskov, der er direktør i Jens Byskov A/S.

Med salget til InstallatørGruppen, der er ejet af kapitalfonden FSN Capital og de enkelte opkøbte virksomheder, udtræder Jens Byskov af TS-gruppen, der er en sammenslutning af uafhængige og selvstændige elinstallationsvirksomheder.

Ligesom de andre virksomheder i InstallatørGruppen beholder Jens Byskov A/S, Højmark El, Henning Sørensen El A/S og Ørnhøj El A/S deres firmanavne, ledelse, medarbejdere, og lokale kontorer.

InstallatørGruppen omfatter nu installationsvirksomheder inden for el, VVS, fiber samt ventilations- og kølesystemer med en samlet omsætning på omkring 2,5 mia. kr. og mere end 1.500 ansatte.

-emte 

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

06.02.2026Installator.dk

Ny dom: Deltidsansatte kan få overtidsbetaling tidligere end hidtil

06.02.2026Installator.dk

Rapport: Små reaktorer kan måske reducere energiomkostningerne i Danmark efter 2050

05.02.2026Installator.dk

Lykketoft stopper som bestyrelsesformand i Energinet

05.02.2026Elma Instruments A/S

Sponseret

Flir C8 fra Elma er næste generation i kompakte termiske lommekameraer

04.02.2026Lan-com A/S

Sponseret

LAN-COM ansætter ny kontorassistent som led i vækstrejsen

04.02.2026Installator.dk

Million-støtte til  AI-løft på elektriker- og VVS-uddannelserne

04.02.2026HIKVISION Europe B.V.

Sponseret

Are you using Hik-Partner Pro to it's fullest potential ?

04.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

WEBINAR: Vil du hjælpe dine kunder til en enklere IT-infrastruktur?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026