Installatørpanelet om digital bogføring der er et lovkrav fra mandag

På mandag den 1. juli i år er det et lovkrav, at alle virksomheder - på nær små enkeltmandsejede virksomheder med under 300.000 kr. i omsætning - skal indføre digital bogføring. Men er virksomhederne parat? Vi har spurgt tre ejere af mindre installationsvirksomheder om, hvad har det nye krav har betydet for dem.

Foto: Glen Carstens Peters/Unsplash

Henrik Egemose, der driver Egemose El & Energi i Rudkøbing, kommer til at skulle foretage ændringer i forbindelse med indførelsen af de nye regler. Som rigtig mange andre virksomheder, har han allerede bogfører han allerede digitalt.

”Vi bruger Economics til vores regnskab og bogføring, der er er sammenkoblet med vores ordresystem. Så vi har ikke haft behov for at ændre noget i forbindelse med den nye lovgivning om digital bogføring,” siger Henrike Egemose, der har fem medarbejdere ansat i virksomheden på Langeland.

Thomas Scharbau, der til daglig beskæftiger sig med automatiserede løsninger i KNXsolutions, er klar til den nye lovgivning, der kræver digital bogføring.

”Jeg tror, min revisor har været på forkant. For den nye lovgivning kræver ingen ændringer hos os. Vi har digitaliseret alt i løbet af det sidste halvandet år. Vi har gjort det, fordi det gør det hele nemmere for bogholderen, revisoren og for mig selv. Alle regninger bliver scannet ind og ligger digitalt som dokumentation i dag. Og jeg synes faktisk, det er meget nemmere at overskue bilagene nu, hvor de ligger digitalt – i stedet for tidligere, hvor jeg skulle bladre rundt i et ringbind,” siger Thomas Scharbau, der har to medarbejdere ansat i virksomheden.

”Digital bogføring?... Det ved jeg ikke noget om,” siger Michael Witt, indehaver af VVS-firmaet Witt & Søn i Sønderborg, der beskæftiger 12 medarbejdere. Han sender derfor fluks spørgsmålet videre til sin hustru og bogholder, Alice Witt:

”Jeg har været forberedt og startede allerede på det sidste år. Vi benytter Economics som økonomistyringssystem og nu også til den digitale bogføring. Jeg synes det er rart at slippe for alt det papir. Hvor jeg tidligere skulle hen i en mappe og lede efter et bilag, kan jeg bare klikke på det nu. Så jeg er glad for den digitale bogføring,” siger Alice Witt.

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Annonce

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

17.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Hikvision

Ansigtsgenkendelsesbaseret adgangskontrol - præcis adgang for autoriserede personer

Dato

19.03.2026

Tid

10:00

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams