Installatørpanelet om digital bogføring der er et lovkrav fra mandag

På mandag den 1. juli i år er det et lovkrav, at alle virksomheder - på nær små enkeltmandsejede virksomheder med under 300.000 kr. i omsætning - skal indføre digital bogføring. Men er virksomhederne parat? Vi har spurgt tre ejere af mindre installationsvirksomheder om, hvad har det nye krav har betydet for dem.

Foto: Glen Carstens Peters/Unsplash

Henrik Egemose, der driver Egemose El & Energi i Rudkøbing, kommer til at skulle foretage ændringer i forbindelse med indførelsen af de nye regler. Som rigtig mange andre virksomheder, har han allerede bogfører han allerede digitalt.

”Vi bruger Economics til vores regnskab og bogføring, der er er sammenkoblet med vores ordresystem. Så vi har ikke haft behov for at ændre noget i forbindelse med den nye lovgivning om digital bogføring,” siger Henrike Egemose, der har fem medarbejdere ansat i virksomheden på Langeland.

Thomas Scharbau, der til daglig beskæftiger sig med automatiserede løsninger i KNXsolutions, er klar til den nye lovgivning, der kræver digital bogføring.

”Jeg tror, min revisor har været på forkant. For den nye lovgivning kræver ingen ændringer hos os. Vi har digitaliseret alt i løbet af det sidste halvandet år. Vi har gjort det, fordi det gør det hele nemmere for bogholderen, revisoren og for mig selv. Alle regninger bliver scannet ind og ligger digitalt som dokumentation i dag. Og jeg synes faktisk, det er meget nemmere at overskue bilagene nu, hvor de ligger digitalt – i stedet for tidligere, hvor jeg skulle bladre rundt i et ringbind,” siger Thomas Scharbau, der har to medarbejdere ansat i virksomheden.

”Digital bogføring?... Det ved jeg ikke noget om,” siger Michael Witt, indehaver af VVS-firmaet Witt & Søn i Sønderborg, der beskæftiger 12 medarbejdere. Han sender derfor fluks spørgsmålet videre til sin hustru og bogholder, Alice Witt:

”Jeg har været forberedt og startede allerede på det sidste år. Vi benytter Economics som økonomistyringssystem og nu også til den digitale bogføring. Jeg synes det er rart at slippe for alt det papir. Hvor jeg tidligere skulle hen i en mappe og lede efter et bilag, kan jeg bare klikke på det nu. Så jeg er glad for den digitale bogføring,” siger Alice Witt.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geberit A/S

Sponseret

Geberit er gået på TV: Vil have forbrugerne i tale

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Installator.dk

August gav højeste elpriser siden energikrisen

Installator.dk

Elbiler kan tredoble spidsbelastningen på elnettet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

03.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Aalborg Ø)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

08.09.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup