IoT skal spare vand i almene boliger

To almene boligselskaber investerer som de første i en danskudviklet intelligent sensor, der nedbringer vand- og energiforbruget ved brusebade med 20 procent. Målet er at bidrage til en grønnere verden og hjælpe beboerne med at få lavere forbrugsudgifter.

”Vi vil være et grønt og bæredygtigt boligselskab, og her taler vi social, miljømæssig og økonomisk bæredygtighed", siger Ulrik Eggert Knuth-Winterfeldt, der er Teamleder for Bæredygtighed & Energi hos Boligselskabet Sjælland. Foto: Arkiv..

Med midler fra Innovationsfonden og Vækstfonden i ryggen lancerer IoT-virksomheden Aguardio en ny, intelligent sensor i den almene boligsektor. Sensoren registrerer længden af et brusebad og ’nudger’ den badende til at reducere badetiden. En række dokumenterede forsøg har påvist, at Aguardio-sensoren kan reducere vand- og energiforbruget med op til 20 procent.

Boligselskabet Sjælland og Himmerland Boligforening har som de første valgt at installere sensoren.

”Vi vil være et grønt og bæredygtigt boligselskab, og her taler vi social, miljømæssig og økonomisk bæredygtighed. Derfor har vi stor interesse i at hjælpe beboerne med at nedbringe unødigt forbrug og reducere deres forbrugsudgifter. Det kan vi med Aguardio”, forklarer Ulrik Eggert Knuth-Winterfeldt, der er Teamleder for Bæredygtighed & Energi hos Boligselskabet Sjælland.

Under udviklingen af den nye sensor kørte Aguardio en række testforsøg hos Boligselskabet Sjælland, der nu installerer den i 30 ungdomsboliger for at påvirke de unge til et mere bæredygtigt forbrug.

I Aalborg har Himmerland Boligforening valgt at installere sensoren i en afdeling med 164 almene boliger. Her skal de potentielle vandbesparelser det næste sammenlignes med forbruget i en identisk naboafdeling. 

Sensor monteres i brusekabinen

Aguardios sensor monteres på væggen i brusekabinen, hvor den registrerer, når vandet løber i bruseren. Samtidig viser den tidsintervallet på et display for at få den badende til at reflektere over længden af brusebadet.

”Vi ønsker ikke at løfte pegefingre, og folk bestemmer selv, hvor lang tid deres bad varer. Men vi får dem til at tænke over, hvor meget vand og energi, de bruger på et brusebad, og det har en stor effekt”, forklarer Thomas Munk-Laursen fra Aguardio. 

Ud over at opfordre den enkelte beboer til at tage kortere brusebade benyttes sensorernes dataindsamling til at give boligselskabet et samlet overblik over vandbesparelsen i hele afdelingen. Derudover monitorerer sensoren også indeklimaet ved at måle luftfugtighed og notificerer både beboeren og boligselskabet, hvis der er risiko for skimmelsvamp. 

Aguardios sensor er tilkoblet mobilnetværket og kan derfor også fungere som en gateway, der opsamler data til boligselskabet fra andre intelligente IoT-enheder i lejlighederne.  

Med de nyligt tilførte midler håber Aguardio at kunne udbrede sensoren til hele den almene sektor i Danmark.

-CH

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

LEDLight Danmark A/S

Sponseret

Komplet belysningsløsning til Greve Børnehus

Installator.dk

Tidligere Odsherred-direktør tiltalt for mandatsvig

Installator.dk

Batteribranchen roser Ahlers – men efterlyser fart på nye netprodukter

Installator.dk

Energinet vil give storforbrugere hurtigere adgang til elnettet

Installator.dk

Andel sælger Ørsted-aktier for 3 mia. kr. og sender pengene i elnettet

Installator.dk

Rekordhøje priser på elmaterialer presser byggeprojekter

Installator.dk

Verdo bygger 10 MW batterianlæg på Randers Havn

Installator.dk

TEC indvier Energihuset i Gladsaxe

Installator.dk

Kemp & Lauritzen udpeger ny direktør for Teknikhuse

Installator.dk

Nyt værktøj skal gøre valg af ventilation lettere i etageboliger

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

14.09.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

15.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn