Jacob Schmidt ny direktør for Sikkerhedsstyrelsen

Økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen (K) har udnævnt underdirektør i DSB, Jacob Schmidt, til direktør for Sikkerhedsstyrelsen.

Økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen (K) har udnævnt underdirektør i DSB, Jacob Schmidt, til direktør for Sikkerhedsstyrelsen. Jacob Schmidt, 37 år, er civilingeniør og kommer fra en stilling som underdirektør i DSB, hvor han blandt andet har haft det overordnede ansvar for selskabets sikkerhedsorganisation. Han har siden 1999 haft chefstillinger i store danske virksomheder, herunder som Risk Manager i DSB og TDC. Han begyndte sin karriere som konsulent inden for risikostyring ved forsikringsmæglerfirmaet AON.
”Med ansættelsen af Jacob Schmidt får Sikkerhedsstyrelsen en direktør med en stærk lederprofil og et bredt kendskab til tekniske forhold og sikkerhedsområdet i særdeleshed”, siger Bendt Bendtsen.

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

12.12.2025Installator.dk

Fire stærke lysprojekter nomineret til Den Danske Lyspris 2025

11.12.2025Installator.dk

AI giver installationsvirksomhed fuldt overblik over CO2-aftryk

11.12.2025Inspectly ApS

Sponseret

Case: Sådan sparede Kemp & Lauritzen en fuldtidsstilling 📲

11.12.2025Installator.dk

Koble udvider med østjysk elinstallatør

10.12.2025Installator.dk

3byggetilbud.dk opkøbt af nordisk kapitalfond

10.12.2025Installator.dk

Andelen af nyindregistrerede elvarebiler sætter igen rekord

09.12.2025Installator.dk

Gå ikke glip af de vigtigste opdateringer i EL, VVS og Ventilation! Tilmeld dig Installatør.dk's Nyhedsbrev

09.12.2025Solar Danmark

Sponseret

Tak til alle, der deltog i vores Blue Install Network-arrangementer rundt om i hele landet

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle