Kapitalfond køber Ordrestyring.dk og sætter fart på internationalisering

Købet skal give Ordrestyring.dk langt større muskler og for alvor booste virksomhedens internationale ambitioner.

Selvom stifter Carsten Rasmussen (tv.) og adm. direktør Tommy Hahn Sørensen netop har solgt Ordrestyring.dk til kapitalfonden Adelis, så fortsætter de alligevel i firmaet. Foto: Ordrestyring.dk..

Kapitalfonden Adelis køber det webbaserede sagsstyringsprogram Ordrestyring.dk, der med sine mere end 12.500 brugere er Danmarks mest udbredte mobil- og webbaserede sagsstyrings-program til håndværkere og entreprenører.

Læs også: Flere håndværkere digitaliserer sagsstyringen

Ifølge stifter og medejer af Ordrestyring.dk, Carsten S. Rasmussen, giver opkøbet mulighed for at videreudvikle Ordrestyring.dk i takt med det stigende behov for digitalisering hos virksomhederne i byggebranchen.

”Der har været mange bejlere, men i vores verden er Adelis den helt rigtige partner for Ordrestyring.dk. Bortset fra at vi har fået større muskler, og vi nu kan sætte turbo på udviklingen til gavn for håndværkerne, så fortsætter alt som før. Det har også været meget afgørende”, siger Carsten S. Rasmussen, der også selv fortsat får en central rolle i en styregruppe hos Ordrestyring.dk, hvor han skal være tæt på udviklingen af virksomheden. 

Markedsledende i Norden
Hos Adelis fortæller Joel Russ fra investeringsteamet, at købet af Ordrestyring.dk viser de ambitioner, som kapitalfonden har i både Danmark og på den internationale scene.

For nylig købte Adelis også Ordrestyrings svenske konkurrent Hantverksdata. De to virksomheder kommer fremover til at indgå i en tæt alliance og har tilsammen en brugerbase på næsten 50.000 daglige brugere.

”Med købet af Ordrestyring.dk, der med en helt unik IT-platform og strategi fra dag ét har revolutioneret sagsstyringen hos håndværkerne, kobler vi endnu en markedsleder til vores kundeportefølje”, siger Joel Russ og tilføjer, at digitaliseringen i byggebranchen går rigtig stærkt. Derfor kræver det muskler hele tiden at være på forkant med udviklingen.

Læs også: Jublo får ny adm. direktør

Det er nuværende adm. direktør for Ordrestyring.dk og kommende medejer, Tommy Hahn Sørensen, enig i og peger på, at der allerede er fuld fart på udviklingen hos Ordrestyring.dk:

”Nu er det både malere, tømrere, murere og kloakmestre, der kobler sig på. Med flere ressourcer kan vi sætte yderligere skub i udviklingen af vores nye platform, så vi kan digitalisere sagsstyringen hos endnu flere faggrupper samtidig med, at vi bevarer det fundament, vi har skabt primært fra el- og VVS-branchen”.

 -JM

Solar Danmark

Sponseret

Solar Blue Install Network - Et Brancherelevant forum

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

21.10.2025Installator.dk

Liberal Alliance vil satse på atomkraft – og tage pengene fra havvind

20.10.2025Alcadon ApS

Sponseret

[WEBINAR] Undgå dyre fejlvalg i fiberinstallationer – lær at vælge de rigtige bokse og muffer!

16.10.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Strømforsyning til panelmontage – nu også med Push-in tilslutning

15.10.2025Wexøe A/S

Sponseret

Berker afbrydermateriel

14.10.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Modulært AC ladestik med reduceret installationsdybde: fleksibel og pladsbesparende montage

13.10.2025B.E.G.

Sponseret

Økonomisk og intuitiv lysstyring

13.10.2025ABB A/S

Sponseret

Markant stigning i spændingsdyk i elnettet koster virksomheder millioner

12.10.2025Alcadon ApS

Sponseret

[WEBINAR] Spar tid, tjen penge: Vælg den rette fiberløsning fra start!

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

17.10.2025

Sted

Online + classroom

DTU
Efteruddannelse
Livscyklusanalyser og bæredygtigshedpåvirkninger

På dette kursus, som også er et diplommodul, lærer du at vurdere miljøbelastninger gennem et produkts livscyklus. Kurset dækker en LCA-screening af et produkt og dækker beregning af effekter på miljø, klima og natur.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

23.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder.

Dato

23.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Solcelleanlæg - VE-installatør

Vil du være VE-montør af solcelleanlæg? KEA kvalificerer dig til at blive godkendt. Har du el-autorisation, bliver du VE-installatør af solcelleanlæg.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

København NV

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Roskilde)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

28.10.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Roskilde Park, Ved Ringen 2, 4000 Roskilde