Kapitalfond køber Ordrestyring.dk og sætter fart på internationalisering

Købet skal give Ordrestyring.dk langt større muskler og for alvor booste virksomhedens internationale ambitioner.

Selvom stifter Carsten Rasmussen (tv.) og adm. direktør Tommy Hahn Sørensen netop har solgt Ordrestyring.dk til kapitalfonden Adelis, så fortsætter de alligevel i firmaet. Foto: Ordrestyring.dk..

Kapitalfonden Adelis køber det webbaserede sagsstyringsprogram Ordrestyring.dk, der med sine mere end 12.500 brugere er Danmarks mest udbredte mobil- og webbaserede sagsstyrings-program til håndværkere og entreprenører.

Læs også: Flere håndværkere digitaliserer sagsstyringen

Ifølge stifter og medejer af Ordrestyring.dk, Carsten S. Rasmussen, giver opkøbet mulighed for at videreudvikle Ordrestyring.dk i takt med det stigende behov for digitalisering hos virksomhederne i byggebranchen.

”Der har været mange bejlere, men i vores verden er Adelis den helt rigtige partner for Ordrestyring.dk. Bortset fra at vi har fået større muskler, og vi nu kan sætte turbo på udviklingen til gavn for håndværkerne, så fortsætter alt som før. Det har også været meget afgørende”, siger Carsten S. Rasmussen, der også selv fortsat får en central rolle i en styregruppe hos Ordrestyring.dk, hvor han skal være tæt på udviklingen af virksomheden. 

Markedsledende i Norden
Hos Adelis fortæller Joel Russ fra investeringsteamet, at købet af Ordrestyring.dk viser de ambitioner, som kapitalfonden har i både Danmark og på den internationale scene.

For nylig købte Adelis også Ordrestyrings svenske konkurrent Hantverksdata. De to virksomheder kommer fremover til at indgå i en tæt alliance og har tilsammen en brugerbase på næsten 50.000 daglige brugere.

”Med købet af Ordrestyring.dk, der med en helt unik IT-platform og strategi fra dag ét har revolutioneret sagsstyringen hos håndværkerne, kobler vi endnu en markedsleder til vores kundeportefølje”, siger Joel Russ og tilføjer, at digitaliseringen i byggebranchen går rigtig stærkt. Derfor kræver det muskler hele tiden at være på forkant med udviklingen.

Læs også: Jublo får ny adm. direktør

Det er nuværende adm. direktør for Ordrestyring.dk og kommende medejer, Tommy Hahn Sørensen, enig i og peger på, at der allerede er fuld fart på udviklingen hos Ordrestyring.dk:

”Nu er det både malere, tømrere, murere og kloakmestre, der kobler sig på. Med flere ressourcer kan vi sætte yderligere skub i udviklingen af vores nye platform, så vi kan digitalisere sagsstyringen hos endnu flere faggrupper samtidig med, at vi bevarer det fundament, vi har skabt primært fra el- og VVS-branchen”.

 -JM

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

30.01.2026Installator.dk

Milepæl: Flere elbiler end dieselbiler i Danmark

30.01.2026Alcadon ApS

Sponseret

[Opdatering om CommScope] Nyt ejerskab – samme brand

29.01.2026Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Casambi – trådløs lysstyring med stor fleksibilitet

29.01.2026Installator.dk

Danmark importerede rekordmeget el i 2025

28.01.2026Alcadon ApS

Sponseret

Hvordan planlægger du et datacenter i Danmark i 2026…

27.01.2026Installator.dk

Danmark og Tyskland enige om Energiø Bornholm

26.01.2026Installator.dk

Danmark med i aftale om 100 gigawatt havvind

23.01.2026Installator.dk

Green Power Denmark om kritisk situation: Energinet skal i offensiven

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

03.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Ballerup

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

04.02.2026

Sted

Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle