Klagenævn har stoppet 102,5 MW vindenergi siden Ruslands invasion af Ukraine

Regeringen har meldt ud, at Danmark skal firdoble produktionen fra vind og sol på land mod 2030. Lovgivningen er dog stadig en alvorlig bremse for at komme igennem med nye vindmølleprojekter. En opgørelse fra Green Power Denmark viser, at 102,5 MW er stoppet i klagenævnene siden krigsudbruddet i Ukraine.

Det er tidligere belyst af Wind Denmark (nu Green Power Denmark), hvordan størstedelen af de nye vindmølleprojekter, der siden 2020 er bragt op i klagenævnene, har fået en kendelse imod sig. Foto: Arkivfoto.

Bogø Inddæmning med otte vindmøller i Lolland Kommune, Ilbro/Høgsted med seks vindmøller i Hjørring Kommune og Ulkær Mose med 11 vindmøller i Ikast-Brande Kommune. Tre vindprojekter med en samlet kapacitet på 102,5 MW grøn strøm, svarende til elproduktion til 84.500 husstandes årlige forbrug.  De tre vindmølleprojekter er imidlertid siden Ruslands invasion af Ukraine den 24. februar stoppet i Planklagenævnet eller Miljø-og Fødevareklagenævnet - primært med henvisning til hensynet til natur- og dyreliv. I samme periode er kun 54,6 MW blevet godkendt til opstilling i Nævnenes Hus.

LÆS OGSÅ: Byggeomkostninger stiger for femte kvartal i træk

”Vi står i en situation, hvor det er mere akut end nogensinde med en ambitiøs grøn omstilling på land. Derfor er det stærkt bekymrende, at lovgivningen fortsat i stor udstrækning blokerer for VE-udbygningen ved at bremse nye vindmølleprojekter. Vi appellerer til, at der snarest muligt sættes handling bag ordene, så grøn omstilling og sikkerhedspolitik også inddrages i klagenævnenes afgørelser”, siger Jacob Klivager, afdelingschef i Green Power Denmark.

Både/og - ikke enten/eller

Ifølge Green Power Denmark er der gode muligheder for at forene hensynet til naturinteresser og behovet for øget vindenergi på land.

”Vi bør have fokus på, at beskyttelse af natur- og dyreliv ikke kun skal ses som et isoleret projektområde og i stedet at se på biodiversitet og grøn omstilling i et langt mere sameksisterende perspektiv. Det kan f.eks. være kompenserende foranstaltninger, som etablering af erstatningsnatur såsom vandhuller og beplantning, der kan kompensere for de tabte levesteder”, siger Jacob Klivager.

LÆS OGSÅ: Stærk lærlingestart på 2022

”Ved at se på klima- og naturhensyn som et spørgsmål om både/og i stedet for enten/eller, er der faktisk gode muligheder for, at vi ikke blot opretholder status quo på biodiversitet, men tværtimod forbedrer forholdene for det lokale dyre- og fugleliv omkring den vedvarende energi”, påpeger Jacob Klivager. 

Det er tidligere belyst af Wind Denmark (nu Green Power Denmark), hvordan størstedelen af de nye vindmølleprojekter, der siden 2020 er bragt op i klagenævnene, har fået en kendelse imod sig. I perioden fra september 2020 til i dag er således 14 ud af 17 klagesager angående nye vindmølleprojekter helt eller delvist imødekommet i Nævnenes Hus. Det vil sige, at klagenævnet enten har stoppet eller krævet restriktioner i møllernes drift.

-AKJ

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Dansk Fjernvarmes Landsmøde

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Vejen

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup