Koble køber op i Nordjylland

El-installations-sammenslutningen Koble har optaget sin niende partner med købet af Sæby El A/S, der beskæftiger 14 el-installatører og elektrikere.

Anders Colding, COO, Koble ApS, og Lars Andersen, direktør, Sæby El A/S.. Foto: Koble

Med opkøbet af Sæby El A/S beskæftiger Koble nu ca. 300 medarbejdere og har en samlet omsætning på 345 mio. kr. i de ni installationsvirksomheder, der siden starten i februar 2023 er blevet en del af partnerskabet.

“Vi oplever en stigende interesse for at blive partner i Koble – ikke mindst i kraft af, at vi begynder at se de første resultater, fx i form af forretningsmæssige samarbejder på tværs mellem Koble-partnere eller vores nye Koble Akademi, som giver alle medarbejdere fra lærling til leder mulighed for uddannelse og kompetenceudvikling,” siger Anders Colding, der er COO i Koble.

De opkøbte virksomheder bevarer deres navn og lokale tilstedeværelse, ligesom de tidligere ejere bliver medejere af Koble, når de sælger til den norskejede virksomhed.

“Det er vigtigt for os, at partnervirksomhederne ikke føler, vi kommer og vil trække en masse ned over hovederne på dem. Når vi igangsætter nye ting, sker det ud fra deres behov og input, og er der en partner, der gør det rigtig godt på et bestemt område, forsøger vi at udbrede de erfaringer og best practices til de andre partnere – men kun i det omfang, det passer ind i deres egne arbejdsgange,” siger Anders Colding.

Direktøren for Sæby El A/S, Lars Andersen, glæder sig til at udvikle sin virksomhed endnu mere gennem partnerskabet med Koble:

“Med vores indtræden i Koble får jeg endnu større mulighed for at tænke visionære tanker for virksomhedens fremtid – og ikke mindst et setup i ryggen, som gør det muligt at føre de visioner ud i livet. Og så har det været overordentligt vigtigt for mig, at selv om vi bliver en del af Koble, fortsætter jeg som Sæby El A/S’ daglige leder, og vores dagligdag ændres ikke. Vi er stadig den lokalt forankrede elektrikervirksomhed i Sæby, som er tæt på vores kunder og yder service af høj kvalitet – blot med et endnu mere solidt fundament for vores daglige drift og fremtidige udvikling,” siger han.

-emte

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Opgraderet belysning hos Tvis Køkken i Esbjerg

Installator.dk

Daikin vil være blandt markedslederne på varmepumper om tre år

Installator.dk

Massivt brug af AI i det tekniske erhvervsliv

Installator.dk

Nyt partnerskab skal give el- og VVS-elever adgang til ny teknologi

Installator.dk

Ny DataHub kan give midlertidige driftsforstyrrelser

Installator.dk

Minister: Batterier er geniale

Installator.dk

Brødrene Dahl får ny salgsdirektør

Installator.dk

Grundfos samler pumpestyring til HVAC på én platform

Installator.dk

El-varebiler sætter rekord: Over halvdelen af nyregistreringerne var elektriske

Installator.dk

Komfort er blevet et konkurrenceparameter i arbejdstøjet

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

KUDSK Service
Webinar
Ventileftersyn

Hvad er ventilernes reelle tilstand? Vi fortæller om, hvordan vi udfører ventileftersyn, hvad vi kigger efter, og hvorfor det kan betale sig at kende ventilernes tilstand, før der opstår problemer.

Dato

18.09.2026

Tid

09:30

Sted

Online