Koble køber op i Nordjylland

El-installations-sammenslutningen Koble har optaget sin niende partner med købet af Sæby El A/S, der beskæftiger 14 el-installatører og elektrikere.

Anders Colding, COO, Koble ApS, og Lars Andersen, direktør, Sæby El A/S.. Foto: Koble

Med opkøbet af Sæby El A/S beskæftiger Koble nu ca. 300 medarbejdere og har en samlet omsætning på 345 mio. kr. i de ni installationsvirksomheder, der siden starten i februar 2023 er blevet en del af partnerskabet.

“Vi oplever en stigende interesse for at blive partner i Koble – ikke mindst i kraft af, at vi begynder at se de første resultater, fx i form af forretningsmæssige samarbejder på tværs mellem Koble-partnere eller vores nye Koble Akademi, som giver alle medarbejdere fra lærling til leder mulighed for uddannelse og kompetenceudvikling,” siger Anders Colding, der er COO i Koble.

De opkøbte virksomheder bevarer deres navn og lokale tilstedeværelse, ligesom de tidligere ejere bliver medejere af Koble, når de sælger til den norskejede virksomhed.

“Det er vigtigt for os, at partnervirksomhederne ikke føler, vi kommer og vil trække en masse ned over hovederne på dem. Når vi igangsætter nye ting, sker det ud fra deres behov og input, og er der en partner, der gør det rigtig godt på et bestemt område, forsøger vi at udbrede de erfaringer og best practices til de andre partnere – men kun i det omfang, det passer ind i deres egne arbejdsgange,” siger Anders Colding.

Direktøren for Sæby El A/S, Lars Andersen, glæder sig til at udvikle sin virksomhed endnu mere gennem partnerskabet med Koble:

“Med vores indtræden i Koble får jeg endnu større mulighed for at tænke visionære tanker for virksomhedens fremtid – og ikke mindst et setup i ryggen, som gør det muligt at føre de visioner ud i livet. Og så har det været overordentligt vigtigt for mig, at selv om vi bliver en del af Koble, fortsætter jeg som Sæby El A/S’ daglige leder, og vores dagligdag ændres ikke. Vi er stadig den lokalt forankrede elektrikervirksomhed i Sæby, som er tæt på vores kunder og yder service af høj kvalitet – blot med et endnu mere solidt fundament for vores daglige drift og fremtidige udvikling,” siger han.

-emte

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Annonce

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt