Komplet Web-Count tællerløsning

Wiesemann & Theis har lanceret Web-Count, der er en tællerenhed med datalogger og rapporteringsfaciliteter, der fungerer over Ethernettet.

Wiesemann & Theis har lanceret Web-Count, der er en tællerenhed med datalogger og rapporteringsfaciliteter, der fungerer over Ethernettet.
Web-Count-løsningen kan gennemføre en optælling af en proces med registrering af dato og tid af hver impuls. Der er mulighed for brug af 12 rapportskabeloner, som frit kan opsættes til det aktuelle formål, eksempelvis triggerformål som indgangsregistrering eller tællerstand på bestemt tidspunkt. Rapporten kan sendes via E-Mail, SNMP Trap, UDP- und TCP Client, Syslog Messages, FTP.
Der er seks digitale signalindgange tilgængelig på Web-Count, som kan tilsluttes individuelle impulstællere og kompatible sensorer. Web-Count indeholder 8Mb plads for datalogning, og de data kan overføres til CSV fil for videre bearbejdning og arkivering.
Web-Count kan tilsluttes DC 24-48V og AC 18-30V strømforsyning direkte eller over Power_Over_Ethernet.

Ordrestyring

Sponseret

Manglende overblik kan koste dyrt i hverdagen

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Installator.dk

Ansøgninger om tilskud til varmepumper vælter ind

Installator.dk

Brancheforening: Elektrificeringsplan skal ind i regeringsgrundlag

Installator.dk

Grossist lancerer batteriløsning med indbygget indtjening

Installator.dk

Design-hæder til Grundfos på stor messe i Frankfurt

Installator.dk

TEKNIQ: S gentager fortidens pensionsfejl

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle