Kontorejendomme bliver klimadukse

Videncenter for energibesparelser i bygninger har udgivet tre eksempler på energirenovering af kontorejendomme. De gennemgribende energirenoveringer har resulteret i forbedret indeklima og massive energibesparelser. En enkelt ejendom har taget et spring på seks energimærker fra F til A1.

Tre nye eksempler på energirenovering viser, hvordan tre kontorejendomme fra sidste århundrede er forskønnet og forvandlet fra energifråsere til energidukse. De tre eksempler giver svar på en stor del af de udfordringer, som håndværkere og rådgivere møder i forbindelse med renoveringsopgaver på tilsvarende etageejendomme. Centerleder Vagn Holk fra Videncentret forklarer i en pressemeddelelse:

”Der er et enormt energibesparelsespotentiale i etageejendomme og større kontorbyggerier. Det påviste Videncentrets potentialerapport allerede i 2010. Og de tre renoveringseksempler er gode eksempler på, hvor langt man kan komme med forskellige tidstypiske etagebyggerier. Målet er, at de gode renoveringseksempler kan få flere bygningsejere til at se potentialet”.

To kontorejendomme og et bevaringsværdigt rådhus
De tre renoveringseksempler er vidt forskellige, selvom de alle er bygget i nogenlunde samme periode.

Især renoveringen af det bevaringsværdige Gladsaxe Rådhus skiller sig ud, fordi der her har været særlige hensyn at tage. Alligevel er det lykkes at realisere en forventet årlig besparelse på varme og el på henholdsvis 60 og 40 procent per person, der arbejder i bygningen.

Læs mere om bygningen på Vester Voldgade: Kontorejendom springer seks energimærker op

De to andre bygninger, en kontorejendom fra 1938 på Vester Voldgade i København og en kontorejendom fra 1919-1959 på Ellebjergvej i København, er nærmest forvandlet til klimadukse. Centerleder Vagn Holk siger:

”Den ene kontorejendom er gået fra energimærke E til A1, mens den anden har taget et spring på seks energimærker fra F til A1. Det medfører ikke alene massive besparelser på driften, men giver også bygningerne en højere værdi og mulighed for at øge lejeindtægterne.”

-KH

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Juniormesterlære gavner både elev og virksomhed

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Bravida vinder mio-entreprise på Novo-byggeri

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Installator.dk

Ewii-bud kan blive vendepunkt for kriseramt Odsherred Forsyning

Installator.dk

El-installatør etablerer nyt energiselskab med batteri-fokus

Installator.dk

Direktør advarer: Millionprojekter kan gå tabt ved længere elnet-pause

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

02.06.2026

Tid

15:00

Sted

Vejle

METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

EET Danmark A/S
Kursus
Eksklusivt 2-dages Advanced XProtect Engineering Camp

Bliv skarpere på avanceret Milestone XProtect engineering Er du klar til at tage dine Milestone-kompetencer til næste niveau? Vi inviterer til et eksklusivt 2-dages MEC-kursus (Milestone Engineering Camp) – et avanceret teknisk kursus for dig, der allerede arbejder med Milestone og ønsker dybere indsigt i installation, optimering, fejlfinding og best practice i komplekse XProtect-miljøer. Kurset giver dig hands-on viden og teknisk forståelse inden for de mest centrale og avancerede områder i Milestone XProtect.

Dato

03.06.2026

Tid

09:00

Sted

EET Danmark - Birkerød

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Horsens)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

09.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Bygholm, Schüttesvej 6, 8700 Horsens