Dansk Fjernvarme: Lad skifergassen ligge

Det er vedtaget fra politisk side, at fossile brændsler er fortid i dansk el- og varmeforsyning om mindre end 23 år. Derfor skal vi ikke bruge flere ressourcer på at lede efter nye måder at udvinde fossile brændsler som eksempelvis skifergas, skriver formanden for Dansk Fjernvarme i et debatindlæg i Nordjyske Stiftstidende.

Jagten på skifergas er uden nytte, mener formanden for Dansk Fjernvarme, da vi om 23 år alligevel ikke kan anvende fossile brændsler i Danmark. Foto: Photos.com.

I et debatindlæg i Nordjyske Stiftstidende skriver formand for Dansk Fjernvarme, Uffe Bro, at jagten på skifergasser og andre fossile brændsler er uden nytte.

Det skyldes, at fossile brændsler om mindre end 23 år er fortid i dansk el- og varmeforsyning på grund af det energipolitiske forlig, som slår fast, at det fra 2035 er slut med fossile brændsler som kul, olie og naturgas i el- og varmeforsyning.

"23 år er en ganske kort tidshorisont, når man taler energi. Meget kort endda," skriver han i debatindlægget og fortsætter:

"At der måske, måske ikke ligger skifergas under den nordjyske og sjællandske muld skal ikke få dollartegnene til at lyse i danske politikeres øjne. Lad det ligge, hvor det er. Brug i stedet ressourcerne på at finde de vedvarende energikilder, vi om blot få år skal læne os op ad for at holde varmen og få lys i lampen."

Slut med bureaukratiske hindringer
I debatindlægget skriver Uffe Bro, at i stedet for at anvendes penge fra Nordsøfonden til at jagte skifergas, bør ressourcerne fra politisk side anvendes til at udvikle vedvarende energikilder og fjerne bureaukratiske stopklodser.

”I det hele taget skal vi have ændret alle de bureaukratiske hindringer, som med tiden er skabt, og som nu betyder, at fossile brændsler i mange tilfælde direkte spænder ben for vedvarende energi. Det er eksempelvis de bindinger til at bruge naturgas, som mange fjernvarmeværker er underlagt. Og det gælder de muligheder for at forsinke eller forhindre en udskiftning af et nedslidt naturgasmotoranlæg til noget grønnere som solvarme eller biomasse-anlæg, naturgasselskaberne har i dag – og gør brug af i rigt mål,” skriver han i debatindlægget.

- OWG

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Rekordmange vælger en faglært uddannelse – men skolerne gør ikke nok

Installator.dk

Rekordmange vælger en faglært uddannelse – men skolerne gør ikke nok

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Installator.dk

Elpriser sender tarifferne op til nytår

Installator.dk

Energinet vil frigøre op mod 5 GW med nye adgangsregler til elnettet

Installator.dk

InstallatørGruppen øger omsætningen markant – men overskudsgraden falder

Installator.dk

Varmepumpesalget stiger markant – men det er ikke de tilskudsberettigede, der trækker læsset

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle