Dansk Fjernvarme: Lad skifergassen ligge

Det er vedtaget fra politisk side, at fossile brændsler er fortid i dansk el- og varmeforsyning om mindre end 23 år. Derfor skal vi ikke bruge flere ressourcer på at lede efter nye måder at udvinde fossile brændsler som eksempelvis skifergas, skriver formanden for Dansk Fjernvarme i et debatindlæg i Nordjyske Stiftstidende.

Jagten på skifergas er uden nytte, mener formanden for Dansk Fjernvarme, da vi om 23 år alligevel ikke kan anvende fossile brændsler i Danmark. Foto: Photos.com.

I et debatindlæg i Nordjyske Stiftstidende skriver formand for Dansk Fjernvarme, Uffe Bro, at jagten på skifergasser og andre fossile brændsler er uden nytte.

Det skyldes, at fossile brændsler om mindre end 23 år er fortid i dansk el- og varmeforsyning på grund af det energipolitiske forlig, som slår fast, at det fra 2035 er slut med fossile brændsler som kul, olie og naturgas i el- og varmeforsyning.

"23 år er en ganske kort tidshorisont, når man taler energi. Meget kort endda," skriver han i debatindlægget og fortsætter:

"At der måske, måske ikke ligger skifergas under den nordjyske og sjællandske muld skal ikke få dollartegnene til at lyse i danske politikeres øjne. Lad det ligge, hvor det er. Brug i stedet ressourcerne på at finde de vedvarende energikilder, vi om blot få år skal læne os op ad for at holde varmen og få lys i lampen."

Slut med bureaukratiske hindringer
I debatindlægget skriver Uffe Bro, at i stedet for at anvendes penge fra Nordsøfonden til at jagte skifergas, bør ressourcerne fra politisk side anvendes til at udvikle vedvarende energikilder og fjerne bureaukratiske stopklodser.

”I det hele taget skal vi have ændret alle de bureaukratiske hindringer, som med tiden er skabt, og som nu betyder, at fossile brændsler i mange tilfælde direkte spænder ben for vedvarende energi. Det er eksempelvis de bindinger til at bruge naturgas, som mange fjernvarmeværker er underlagt. Og det gælder de muligheder for at forsinke eller forhindre en udskiftning af et nedslidt naturgasmotoranlæg til noget grønnere som solvarme eller biomasse-anlæg, naturgasselskaberne har i dag – og gør brug af i rigt mål,” skriver han i debatindlægget.

- OWG

Elsikkerhed.dk

Sponseret

Installatørmøder 2026

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

23.01.2026VELTEK

Sponseret

Branchen er klar og messegulvet er fuldt booket

23.01.2026Installator.dk

Ewii lader droner lede efter utætheder

22.01.2026Installator.dk

Bravida styrker førerpositionen med 21 nye lærlinge

22.01.2026Installator.dk

Analyse af nye atomkraftteknologier i Danmark skudt i gang

21.01.2026Installator.dk

InstallatørGruppen sætter nye aggressive mål for 2026

21.01.2026Installator.dk

Stor vindevent vender tilbage til Danmark

20.01.2026Installator.dk

TEKNIQ: Toldtrusler skaber usikkerhed

19.01.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG skal kunne mærkes på bundlinjen og i driften

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup