Dansk Fjernvarme: Lad skifergassen ligge

Det er vedtaget fra politisk side, at fossile brændsler er fortid i dansk el- og varmeforsyning om mindre end 23 år. Derfor skal vi ikke bruge flere ressourcer på at lede efter nye måder at udvinde fossile brændsler som eksempelvis skifergas, skriver formanden for Dansk Fjernvarme i et debatindlæg i Nordjyske Stiftstidende.

Jagten på skifergas er uden nytte, mener formanden for Dansk Fjernvarme, da vi om 23 år alligevel ikke kan anvende fossile brændsler i Danmark. Foto: Photos.com.

I et debatindlæg i Nordjyske Stiftstidende skriver formand for Dansk Fjernvarme, Uffe Bro, at jagten på skifergasser og andre fossile brændsler er uden nytte.

Det skyldes, at fossile brændsler om mindre end 23 år er fortid i dansk el- og varmeforsyning på grund af det energipolitiske forlig, som slår fast, at det fra 2035 er slut med fossile brændsler som kul, olie og naturgas i el- og varmeforsyning.

"23 år er en ganske kort tidshorisont, når man taler energi. Meget kort endda," skriver han i debatindlægget og fortsætter:

"At der måske, måske ikke ligger skifergas under den nordjyske og sjællandske muld skal ikke få dollartegnene til at lyse i danske politikeres øjne. Lad det ligge, hvor det er. Brug i stedet ressourcerne på at finde de vedvarende energikilder, vi om blot få år skal læne os op ad for at holde varmen og få lys i lampen."

Slut med bureaukratiske hindringer
I debatindlægget skriver Uffe Bro, at i stedet for at anvendes penge fra Nordsøfonden til at jagte skifergas, bør ressourcerne fra politisk side anvendes til at udvikle vedvarende energikilder og fjerne bureaukratiske stopklodser.

”I det hele taget skal vi have ændret alle de bureaukratiske hindringer, som med tiden er skabt, og som nu betyder, at fossile brændsler i mange tilfælde direkte spænder ben for vedvarende energi. Det er eksempelvis de bindinger til at bruge naturgas, som mange fjernvarmeværker er underlagt. Og det gælder de muligheder for at forsinke eller forhindre en udskiftning af et nedslidt naturgasmotoranlæg til noget grønnere som solvarme eller biomasse-anlæg, naturgasselskaberne har i dag – og gør brug af i rigt mål,” skriver han i debatindlægget.

- OWG

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

24.11.2025Installator.dk

Ny app skal øge brugen af akkorder i elbranchen

24.11.2025Installator.dk

Nyt lovforslag skal styrke beredskabet i hele vandsektoren

24.11.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen bygger ny lokation i Kalundborg

20.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Ny markedschef skal styrke Wexøes løsninger til installatører, rådgivere og grossister

20.11.2025Installator.dk

VELTEK styrker sekretariatet

20.11.2025Installator.dk

Utilfredsstillende resultater fører til ny ledelse i Nordelektro

19.11.2025Installator.dk

GK Danmark opkøber Sjølund Svejse- og VVS-Service

19.11.2025Installator.dk

Skattestyrelsen advarer: Kædesvig kan ramme virksomheder hårdt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Ajour i Odense

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger.

Dato

27.11.2025

Sted

Odense

Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 Opfølgningskursus

Bliv opdateret på HD60364-standarderne. Få de sidste nye ændringer med om bl.a. installationer i baderum, PoE-installationer og meget andet.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn