Dansk Fjernvarme: Lad skifergassen ligge

Det er vedtaget fra politisk side, at fossile brændsler er fortid i dansk el- og varmeforsyning om mindre end 23 år. Derfor skal vi ikke bruge flere ressourcer på at lede efter nye måder at udvinde fossile brændsler som eksempelvis skifergas, skriver formanden for Dansk Fjernvarme i et debatindlæg i Nordjyske Stiftstidende.

Jagten på skifergas er uden nytte, mener formanden for Dansk Fjernvarme, da vi om 23 år alligevel ikke kan anvende fossile brændsler i Danmark. Foto: Photos.com.

I et debatindlæg i Nordjyske Stiftstidende skriver formand for Dansk Fjernvarme, Uffe Bro, at jagten på skifergasser og andre fossile brændsler er uden nytte.

Det skyldes, at fossile brændsler om mindre end 23 år er fortid i dansk el- og varmeforsyning på grund af det energipolitiske forlig, som slår fast, at det fra 2035 er slut med fossile brændsler som kul, olie og naturgas i el- og varmeforsyning.

"23 år er en ganske kort tidshorisont, når man taler energi. Meget kort endda," skriver han i debatindlægget og fortsætter:

"At der måske, måske ikke ligger skifergas under den nordjyske og sjællandske muld skal ikke få dollartegnene til at lyse i danske politikeres øjne. Lad det ligge, hvor det er. Brug i stedet ressourcerne på at finde de vedvarende energikilder, vi om blot få år skal læne os op ad for at holde varmen og få lys i lampen."

Slut med bureaukratiske hindringer
I debatindlægget skriver Uffe Bro, at i stedet for at anvendes penge fra Nordsøfonden til at jagte skifergas, bør ressourcerne fra politisk side anvendes til at udvikle vedvarende energikilder og fjerne bureaukratiske stopklodser.

”I det hele taget skal vi have ændret alle de bureaukratiske hindringer, som med tiden er skabt, og som nu betyder, at fossile brændsler i mange tilfælde direkte spænder ben for vedvarende energi. Det er eksempelvis de bindinger til at bruge naturgas, som mange fjernvarmeværker er underlagt. Og det gælder de muligheder for at forsinke eller forhindre en udskiftning af et nedslidt naturgasmotoranlæg til noget grønnere som solvarme eller biomasse-anlæg, naturgasselskaberne har i dag – og gør brug af i rigt mål,” skriver han i debatindlægget.

- OWG

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Coromatic A/S

Sponseret

Coromatic udvider produktionen for at styrke Nordens beredskab

Installator.dk

Varmepumpesalget stiger markant – men det er ikke de tilskudsberettigede, der trækker læsset

Installator.dk

Caverion vinder højspændingsordre til 67 millioner kroner

Installator.dk

Energinet kræver 150 millioner efter ulovligt prissamarbejde

Installator.dk

Intelligent bygningsautomatik vinder frem – men kortsigtet fokus bremser udviklingen

Installator.dk

Nye værktøjer skal sætte skub i udbredelsen af smart bygningsautomatik

Installator.dk

Tidligere Verdo-direktør skal stå i spidsen for Odsherred Forsyning

Installator.dk

Bornholm rykker tættere på strøm fra planlagt energiø

Installator.dk

70 millioner skal sikre flere elektrikere og VVS'ere

Installator.dk

AI skal frigøre mere kapacitet i elnettet

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Sikker implementering af systemer

Er det dit ansvar, når virksomheden skal sikre data under transport og ved opbevaring? Så er det vigtigt at vælge en sikker og tilstrækkelig hurtig kryptografisk algoritme.

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværksforsvar og angrebshåndtering

Vil du lære det nyeste inden for trusler, sårbarhed og malware – og samtidig blive skarp på kryptografiske løsninger?

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Digitale forretningsstrategier og -modeller

Vil du have bedre forståelse for digital transformation og digitale strategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at vurdere og definere digitale forretningsstrategier, der skaber værdi for din virksomhed.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Luxtek ApS
Kursus
Certificeringskursus i KNX

Få en officiel KNX-certificering hos Luxtek

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Maglebjergvej 13, 2800 Kgs. Lyngby

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Roskilde)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Roskilde Park, Ved Ringen 2, 4000 Roskilde