LED-lysdæmpere i klassisk design

Schneider Electric udvider sortimentet af lysdæmpere fra Lauritz Knudsen med tre nye dæmpere, som alle er udviklet specielt til LED-lyskilder.

Tre nye lysdæmpere kommer i LK Fuga LED 180 Touch IR samt skydelysdæmperen LED-S 120 VA, der fås i både LK Fuga- og LK Opus 66-design. Foto: Schneider Electric .

Tre nye lysdæmpere fra Schneider Electric er nu blevet frigivet. De nye dæmpere kommer i LK Fuga LED 180 Touch IR samt skydelysdæmperen LED-S 120 VA, der fås i både LK Fuga- og LK Opus 66-design.

De nye dæmpere kommer i 1 modul, passer i standarddåser og fås i hvid, lysegrå og koksgrå. Alle kan indstilles til bestemte minimum- og maksimumniveauer, som passer præcis til den valgte LED-lyskilde.

LK Fuga LED 180 Touch IR har en meget lav indbygningsdybde og håndterer dæmpning af LED-lyskilder med en samlet belastning på op til 180 VA, helt uden flimmer. Tænd, sluk og dæmp klares med en let berøring på den runde overflade, og brugeren kan vælge mellem flere forskellige indstillinger: Cyklus, højeste lysstyrke ved tænd eller memory, hvor lyset tændes på samme niveau som ved seneste sluk.

Touch-dæmperen er forsynet med IR-sensor og kan derfor fjernbetjenes, også med visse B&O-fjernbetjeninger. Desuden byder den på avancerede ekstrafunktioner som børnetimer og trappetimer.

Den mere enkle skydelysdæmper LK Fuga LED-S 120 VA og varianten LK Opus LED-S 120 VA - er ideel til placering, hvor der ikke er ført nul-ledning frem i installationen. Slide-dæmperen håndterer en samlet belastning på op til 120 VA.

- JDN

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

OMICRON CMC træning i Kolding 23-25 juni

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Annonce

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

17.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

GN Belysning
Webinar
Gratis webinar: Hvad betyder kravet om dataopsamling for dig som elinstallatør?

De nye krav til dataopsamling rammer direkte ned i hverdag – de påvirker dine byggeprojekter, din dokumentation og den måde, du rådgiver dine kunder på.

Dato

18.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Hikvision

Ansigtsgenkendelsesbaseret adgangskontrol - præcis adgang for autoriserede personer

Dato

19.03.2026

Tid

10:00

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark