Ledere skal indtænke intelligent energistyring

Ifølge Schneider Electric bør smart energistyring være på ledelsens agenda. Det er både godt for forbruget og miljøet.

Står det til elektronikkoncernen Schneider Electric, bør de fleste ledere indtænke intelligent energistyring ind i forretningen.

Det skyldes, at det både er dyrt, ineffektivt og skadeligt for miljøet, når varme-, køle- og el-systemer i de store kontor- og fabriksbygninger ikke taler sammen:

”I dag findes der i langt de fleste virksomheder flere forskellige systemer til styring af varme, køling og el, som ikke kan tale sammen – og det er hverken godt for forbruget eller miljøet”, siger Michael Tode, der er energistyringsekspert i Schneider Electric.

Læs også: Energirenovering på dansk hospital kåret til Europas bedste

Ifølge Michael Tode er der dog håb forude. Nutidens intelligente energisystemer som IoT (internet of things) og IIoT (industrial internet of things) sammenkobler alle relevante dele, så de er integrerede og dermed kan læse og forstå hinandens data.

Systemerne vil automatisk monitorere og analysere forbruget i realtid, så virksomheder kan indsamle data, der kan hjælpe dem med at nedbringe deres forbrug.

Fire råd til intelligent energistyring i virksomheden
I forlængelse af dette giver Michael Tode fire gode grunde til, hvorfor ledere bør tænke intelligent energistyring ind i forretningen:

  • Effektivisering: Med effektivisering er det muligt at skære op til 30 procent af energiforbruget ved at skifte til intelligent energistyring. Det skyldes, at virksomheden, med afsæt i valide data, kan beslutte, hvor der skal effektiviseres. Samtidig skal der bruges færre ressourcer på at aflæse forbruget på de enkelte systemer manuelt, så virksomheder i fremtiden kan prioritere andre opgaver.
     
  • Software skåner miljøet: Ifølge en undersøgelse fra Det Økologiske Råd sætter flere virksomheder mål om at blive helt eller delvist CO2-neutrale, men mange af dem har svært ved at udpege de rigtige virkemidler. Med energistyringssoftware kan virksomheder opnå nødvendig viden til at nedbringe deres CO2-udledning.
     
  • Minimering af nedetiden: Dårlig spændingskvalitet er et større problem, som kan betyde nedbrud og høje regninger. Det er en udfordring for mange virksomheder, forklarer Michael Tode, og derfor en vigtig KPI for driftschefer.
     
  • Fremtidssikring: Opdatering og fremtidssikring er ikke ensbetydende med indkøb af ny hardware. Moderne power management-systemer opdateres løbende, så de altid er ajour med softwarepakkerne. Man er også fremtidssikret i den forstand, at man undgår, at el-forbruget stiger til det dobbelte frem mod 2040. Det er prognosen, hvis virksomheden fortsætter som nu.

- EL

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Massivt brug af AI i det tekniske erhvervsliv

Installator.dk

Nyt partnerskab skal give el- og VVS-elever adgang til ny teknologi

Installator.dk

Ny DataHub kan give midlertidige driftsforstyrrelser

Installator.dk

Minister: Batterier er geniale

Installator.dk

Brødrene Dahl får ny salgsdirektør

Installator.dk

Grundfos samler pumpestyring til HVAC på én platform

Installator.dk

El-varebiler sætter rekord: Over halvdelen af nyregistreringerne var elektriske

Installator.dk

Komfort er blevet et konkurrenceparameter i arbejdstøjet

Installator.dk

Milliardinvesteringer i elektrificering kræver flere kompetencer

Installator.dk

Energinet vil i dialog med batteribranchen om nye netprodukter

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Konference
Solar Blue Install Network for installatører

Gå ikke glip af Blue Install Network & Lærlingedag 2026 – tilmeldingen er åben nu!

Dato

17.09.2026

Tid

08:00

Sted

Classic Car House, Kgs. Lyngby