Lemvigh-Müller styrker tilstedeværelsen i Jylland

Lemvigh-Müller har indgået aftale om opkøb af grossistvirksomheden Brdr. Kier og styrker dermed sin position i Øst- og Midtjylland. Med overtagelsen følger både medarbejdere og driftsaktiviteter inden for stål, VVS og VA.

T.v. Bestyrelsesformand Henrik Hübner, Brdr. Kier, og Christian Søgaard-Christensen, CEO i Lemvigh-Müller.. Foto: Lemvigh-Müller

Brdr. Kier har i mere end 100 år været en stærk regional leverandør til entreprenører, installatører og industrivirksomheder. Den lokale forankring og faglige ekspertise skal nu videreføres og kombineres med Lemvigh-Müllers brede sortiment og landsdækkende logistik, fremgår det af en pressemeddelelse fra selskabet.

“Brdr. Kier og Lemvigh-Müller supplerer hinanden godt med et fokus på stærke kunderelationer og dybe tekniske kompetencer, så jeg er overbevist om, at vores fælles styrker vil komme vores kunder og samarbejdspartnere til gode,” siger Lemvigh-Müllers CEO, Christian Søgaard-Christensen.

Også hos Brdr. Kier ser man positivt på sammenlægningen, der ifølge bestyrelsesformand Henrik Hübner giver kunderne adgang til endnu flere muligheder uden at gå på kompromis med service og rådgivning.

Opkøbet betyder, at Lemvigh-Müller udvider sin lokale tilstedeværelse med butikker i Randers, Aarhus N og V, Skanderborg, Horsens og Vejle samt et stållager i Hasselager. Samtidig får Brdr. Kiers kunder adgang til et sortiment på omkring 550.000 varenumre og et mere omfattende distributionsnet.

Handlen er betinget af konkurrencemyndighedernes godkendelse og forventes gennemført i løbet af de kommende måneder.

-emte

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Solid økonomi giver det tekniske erhvervsliv plads til investeringer

Installator.dk

Teknologisk Institut overtager autorisationer

Installator.dk

Ny brancheforening vil bane vejen for flere batterier

Installator.dk

Nyuddannede elektrikere og vvs’ere kommer hurtigt i job

Installator.dk

Varmepumpesalget i hopla: Bedste kvartal i flere år

Installator.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup