Lokal grøn strøm til attraktive priser på Lolland

Grøn strøm skal bruges der, hvor den bliver produceret, og komme lokalsamfundet til gode. Det er essensen af en ny aftale, som Lolland Kommune og energiselskabet Better Energy har indgået. Aftalen giver lokale virksomheder i kommunen mulighed for at komme forrest i køen og købe grøn strøm på attraktive vilkår.

Grøn strøm skal bruges der, hvor den bliver produceret, og komme lokalsamfundet til gode. Det er essensen af en ny aftale, som Lolland Kommune og energiselskabet Better Energy har indgået. Aftalen giver lokale virksomheder i kommunen mulighed for at komme forrest i køen og købe grøn strøm på attraktive vilkår. Foto: Better Energy..

Aftalen er indgået, fordi Lolland Kommune ønsker, at produktion af grøn strøm skal være til gavn for lokale virksomheder og være med til at skabe arbejdspladser i kommunen.
Derfor skal der findes lokale aftagere af grøn strøm, før nye VE anlæg bliver etableret. Better Energy planlægger at etablere et solcelleanlæg ved Gerringe på Sydlolland, og det er herfra, der udbydes grøn strøm på attraktive vilkår til lokale virksomheder.

”Jeg er på kommunens vegne glad for aftalen. Kommunen, erhvervslivet og borgerne skal i fremtiden have mere ud af, at vi i Lolland Kommune bruger store arealer til VE anlæg. Produktionen af grøn strøm skal kort sagt være til gavn for lokale virksomheder og være med til at skabe arbejdspladser på Lolland”, siger Holger Schou Rasmussen (A), borgmester Lolland Kommune.

30 lokale virksomheder har allerede ytret interesse for den nye mulighed, og de deltog for et par uger siden i det første af flere informationsmøder med Better Energy for at høre nærmere om muligheden for at købe grøn strøm på attraktive vilkår via en såkaldt Power Purchase Agreement (PPA) fra det planlagte solcelleanlæg ved Gerringe på Sydlolland.

”Der var god interesse blandt deltagerne, og flere viste konkret interesse for at drøfte en aftale om grøn strøm. Vi har i Better Energy en ambition om, at ny grøn strøm skal være nemt tilgængelig for alle virksomheder, og derfor tilbyder vi lokale virksomheder, uanset størrelse og forbrug, at indgå 5- eller 10-årige aftaler på levering af grøn strøm til en fast, lav strømpris, og samtidig bidrage direkte til at accelerere den grønne omstilling”, siger Mikkel Thorup, leder af Better Energy’s PPA-afdeling.

Det er en unik mulighed for virksomhederne, uanset størrelse og forbrug, der dermed kan sikre sig en fast, lav strømpris, og samtidig bidrage direkte til at accelerere den grønne omstilling.

Business Lolland-Falster og Better Energy har allerede holdt det første orienteringsmøde, og på baggrund af den store interesse indkaldes der nu til yderligere et informationsmøde den 21. juni.

”Adgangen til lokalt produceret grøn strøm, fra sol eller vind, er strategisk afgørende for såvel eksisterende som kommende virksomheder. Vi oplever allerede i dag, at mange virksomheder er interesseret i at købe grøn strøm. Vi kan også konstatere, at direkte adgang til grøn strøm på attraktive vilkår giver Lolland-Falster en stor fordel, når nye virksomheder leder efter et sted at etablere sig”, siger Steffen Lund, investeringschef hos Business Lolland-Falster.

Læs også: Solcellepaneler skal genanvendes mener energiselskab

Aftaler direkte mellem VE producent og virksomheder kaldes for en PPA (Power Purchase Agreement) – på dansk en elkøbsaftale. Alle virksomheder, uanset størrelse og forbrug, har mulighed for at købe, og det er sådanne aftaler, der skal på plads inden solcelleanlægget ved Gerringe endeligt etableres af Better Energy. Anlægget forventes at være i drift i 2025 efter planen.

Business Lolland-Falster holder, i samarbejde med Better Energy, et informationsmøde kl. 8.00-9.00, 21. juni 2023, på Cocotten i Holeby.
Her kan de deltagende virksomheder stille spørgsmål og deltage i en åben dialog om mulighederne i PPA-aftaler.

- PiB

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

ABB A/S

Sponseret

Solceller og batterier på ABB’s Middelfart-domicil mindsker afhængighed af elnettet

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Installator.dk

A&O skruer op for forventningerne efter stærkt kvartal

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Installator.dk

Store elkunder kan komme til at vente i årevis

Installator.dk

Høje elpriser kan give danskerne en dyr vinter

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup