Lokal grøn strøm til attraktive priser på Lolland

Grøn strøm skal bruges der, hvor den bliver produceret, og komme lokalsamfundet til gode. Det er essensen af en ny aftale, som Lolland Kommune og energiselskabet Better Energy har indgået. Aftalen giver lokale virksomheder i kommunen mulighed for at komme forrest i køen og købe grøn strøm på attraktive vilkår.

Grøn strøm skal bruges der, hvor den bliver produceret, og komme lokalsamfundet til gode. Det er essensen af en ny aftale, som Lolland Kommune og energiselskabet Better Energy har indgået. Aftalen giver lokale virksomheder i kommunen mulighed for at komme forrest i køen og købe grøn strøm på attraktive vilkår. Foto: Better Energy..

Aftalen er indgået, fordi Lolland Kommune ønsker, at produktion af grøn strøm skal være til gavn for lokale virksomheder og være med til at skabe arbejdspladser i kommunen.
Derfor skal der findes lokale aftagere af grøn strøm, før nye VE anlæg bliver etableret. Better Energy planlægger at etablere et solcelleanlæg ved Gerringe på Sydlolland, og det er herfra, der udbydes grøn strøm på attraktive vilkår til lokale virksomheder.

”Jeg er på kommunens vegne glad for aftalen. Kommunen, erhvervslivet og borgerne skal i fremtiden have mere ud af, at vi i Lolland Kommune bruger store arealer til VE anlæg. Produktionen af grøn strøm skal kort sagt være til gavn for lokale virksomheder og være med til at skabe arbejdspladser på Lolland”, siger Holger Schou Rasmussen (A), borgmester Lolland Kommune.

30 lokale virksomheder har allerede ytret interesse for den nye mulighed, og de deltog for et par uger siden i det første af flere informationsmøder med Better Energy for at høre nærmere om muligheden for at købe grøn strøm på attraktive vilkår via en såkaldt Power Purchase Agreement (PPA) fra det planlagte solcelleanlæg ved Gerringe på Sydlolland.

”Der var god interesse blandt deltagerne, og flere viste konkret interesse for at drøfte en aftale om grøn strøm. Vi har i Better Energy en ambition om, at ny grøn strøm skal være nemt tilgængelig for alle virksomheder, og derfor tilbyder vi lokale virksomheder, uanset størrelse og forbrug, at indgå 5- eller 10-årige aftaler på levering af grøn strøm til en fast, lav strømpris, og samtidig bidrage direkte til at accelerere den grønne omstilling”, siger Mikkel Thorup, leder af Better Energy’s PPA-afdeling.

Det er en unik mulighed for virksomhederne, uanset størrelse og forbrug, der dermed kan sikre sig en fast, lav strømpris, og samtidig bidrage direkte til at accelerere den grønne omstilling.

Business Lolland-Falster og Better Energy har allerede holdt det første orienteringsmøde, og på baggrund af den store interesse indkaldes der nu til yderligere et informationsmøde den 21. juni.

”Adgangen til lokalt produceret grøn strøm, fra sol eller vind, er strategisk afgørende for såvel eksisterende som kommende virksomheder. Vi oplever allerede i dag, at mange virksomheder er interesseret i at købe grøn strøm. Vi kan også konstatere, at direkte adgang til grøn strøm på attraktive vilkår giver Lolland-Falster en stor fordel, når nye virksomheder leder efter et sted at etablere sig”, siger Steffen Lund, investeringschef hos Business Lolland-Falster.

Læs også: Solcellepaneler skal genanvendes mener energiselskab

Aftaler direkte mellem VE producent og virksomheder kaldes for en PPA (Power Purchase Agreement) – på dansk en elkøbsaftale. Alle virksomheder, uanset størrelse og forbrug, har mulighed for at købe, og det er sådanne aftaler, der skal på plads inden solcelleanlægget ved Gerringe endeligt etableres af Better Energy. Anlægget forventes at være i drift i 2025 efter planen.

Business Lolland-Falster holder, i samarbejde med Better Energy, et informationsmøde kl. 8.00-9.00, 21. juni 2023, på Cocotten i Holeby.
Her kan de deltagende virksomheder stille spørgsmål og deltage i en åben dialog om mulighederne i PPA-aftaler.

- PiB

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Intelligent streng-overvågning optimerer driften af solcelleanlæg

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Installator.dk

August gav højeste elpriser siden energikrisen

Installator.dk

Elbiler kan tredoble spidsbelastningen på elnettet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

03.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Aalborg Ø)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

08.09.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup