Lokale studenter skal gøre karriere i midt- og vestjyske industrivirksomheder

Et nyt projekt er netop skudt i gang under navnet ’STEM på Industrien’. Målet er at unge midt- og vestjyder bliver i området for at uddanne sig til industrien.

”Projektet hjælper gymnasier og HF med at indgå i partnerskaber med lokale virksomheder”, siger projektleder Pernille Maj Svendsen. Foto: STEM på industrien..

’STEM på Industrien’ drives af Business Region MidtVest, der er en sammenslutning af de syv kommuner, Herning, Skive, Holstebro, Ringkøbing-Skjern, Struer, Ikast-Brande og Lemvig. Projektleder

Pernille Maj Svendsen er ikke i tvivl om, at vejen til succes ligger i partnerskaberne mellem lokale virksomheder og de lokale gymnasier og HF. 

FAKTA:

’STEM på Industrien’ er netop skudt i gang med de første undervisningsforløb. 

Der bliver iværksat 58 forløb frem til udgangen af 2023. 

Projektet er ledet af Business Region MidtVest. 

Projektet er finansieret af Region Midtjylland, de deltagende partnere og lokale virksomheder.

”Projektet hjælper gymnasier og HF med at indgå i partnerskaber med lokale virksomheder. Lærerne kobler undervisningen med cases, øvelser og opgaver i virksomhederne. Virksomhederne får til gengæld muligheden for at fortælle om deres virksomhed, og de karrieremuligheder de kan tilbyde de unge”, siger Pernille Maj Svendsen.  

Hun forklarer, at de på denne måde gør teorien fra naturfagene anvendelsesorienteret og praksisnær, samtidig med, at de får mulighed for at vise de mange forskellige jobprofiler, der ligger i industrien.

Forsøgskaniner

Det første sted, hvor de tager hul på projektet, er på Holstebro Gymnasium & HF, som har lavet en aftale med TVIS Køkkener TCM Group. 

”Vi vil gerne invitere indenfor, og forhåbentlig er der nogle af de unge, som vil tænke, -Gad vide om ikke der er et interessant job til mig hos TCM Group?”, fortæller René Bitsch, HR-manager hos TVIS Køkkener.   

Hos Holstebro Gymnasium og HF er man også glad for det nye projekt. 


”Jeg synes, det er vigtigt at vores elever kommer ud og bliver præsenteret for virkelige problemstillinger, og samtidig får en ide om, at de kan være med til at forme fremtidens Danmark og gøre en forskel i deres lokalområde”, siger Jane Birgitte Nielsen, lærer på Holstebro Gymnasium & HF. 

-CH

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geberit A/S

Sponseret

Geberit er gået på TV: Vil have forbrugerne i tale

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Aalborg Ø)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

08.09.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - dag

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup