Månedens udfordring: Mangel på specialteknikere hæmmer væksten

Adgang til kvalificerede medarbejderressourcer er en stor udfordring for el, vvs, køl og ventilation. Og den bliver kun større, når vi taler specialområder som brand, sikring, bygningsautomatik, industriel køl & varmepumper, fjernvarme og elevator. Sådan lyder det fra Thomas Høybye Henriksen.

”Vi må sige nej til kunder og ordrer, fordi vi mangler faglige ressourcer”, fortæller Thomas Høybye Henriksen. Foto: Bravida..

”Vi mangler i alvorlig grad bygningsautomatik-teknikere, elevatorteknikere, brandteknikere, fjernvarmeanlægsteknikere og andre fagligt specialiserede installationsteknikere. Disse medarbejdere er en begrænset ressource, og det er – set fra min stil – den største enkeltstående barriere for den grønne omstilling”, fortæller Thomas Høybye Henriksen.
Han er direktør for den landsdækkende ’Bravida Region Specialer’. Her samler Bravida de tekniske specialområder, der ligger udenfor de traditionelle områder som el, vvs, køl og ventilation. Det omfatter brand, sprinkler & sikring, bygningsautomatik, industriel køl & varmepumper, fjernvarme og elevator.

Bremser vækst
Thomas Høybye Henriksen fremhæver, at på samme måde som manglen står i vejen for den grønne omstilling, går den også udover Bravidas vækst: ”Vi må sige nej til kunder og ordrer, fordi vi mangler faglige ressourcer”.

Læs også: Månedens udfordring: Elinstallatører går glip af store muligheder

”Der er desværre også få muligheder for at styrke tilgangen af nye medarbejdere, da der ikke er en formel uddannelse af specialteknikere”.
Han fortæller, at det fortrinsvis er medarbejdere indenfor el, vvs og ventilation, der specialiserer sig indenfor disse fag; og han peger på, at branchen ikke har været dygtige nok til at sikre den nødvendige efteruddannelse af specialister til at klare efterspørgslen.   

Et problem hele vejen rundt
”Fjernvarme er en vital del af den grønne omstilling, da mange eksisterende varmekilder som oliefyr, gasfyr og pillefyr skal skiftes til fjernvarme. Det medfører udvidelse af det eksisterende fjernvarmenet, og her støder vi på problemer med både mangel på anlægsmedarbejdere og usikre materialeleverancer”.

Om Thomas Høybye Henriksen

  • Position: Regionsdirektør for Bravida Region Specialer.
  • Uddannelse: Elektriker, ingeniør, SIMI og CBL fra Henley Business School.
  • Erhvervserfaring: Mere end 25 års erfaring med facility management og tekniske entrepriser i en række virksomheder som ISS, CBRE med flere.

Han fremhæver, at bygningsautomatik også er en vital del af den grønne omstilling, da energioptimering af bygningsmassen er essentiel for den enkelte bygningsejer og for samfundet. Også her hersker der stor mangel på kvalificerede teknikere og projektledere. Ligesom der også er problemer med materialeforsyningen. Områderne for industriel køl, brand, sikkerhed og sprinklere er præget af samme type udfordringer”.

Langsigtet indsats
Der er ifølge Henriksen ingen quick fix på de nuværende ressourceudfordringer. Løsningen er langsigtet planlægning.

”Vi har øget opkvalificering af tekniske medarbejdere via buddy ordninger, efteruddannelse, vidensdeling og communities, øget antallet af lærlinge og ansat udenlandsk arbejdskraft hvor det giver mening. Vi arbejder samtidig med benhård prioritering af vores opgaver og kundesegmenter, så vi kan fokusere vores ressourcer på de segmenter, hvor samarbejdet mellem kunde, rådgiver og teknikentreprenør fungerer særlig godt til fordel for alle parter”.

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Denne artikel er del af et tema:

Tema om sikring & overvågning 2022

Relateret indhold

Solar Danmark

Sponseret

Nyt samarbejde mellem Solar og Kemp & Lauritzen A/S: Tilgængelighed og tillid er nøgleord

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Annonce

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt

GN Belysning
Webinar
Sådan kommer du i gang med at dataopsamle korrekt med DALI2/DALI+

De nye trådløse DALI-2 og DALI+ standarder ændrer måden, du arbejder med lysstyring på – og med de nye BR18-krav bliver det endnu vigtigere at kunne opsamle og bruge data korrekt i dine installationer.

Dato

26.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams