M8 og M12 stik til automatiske produktionsprocesser
Komponentstik til overførsel af data, signal og effekt: De nye M8 og M12 varianter er egnede til direkte integration i SMT loddeprocesser.
Foto: Phoenix Contact
Phoenix Contact udvider sit program af komponentstik til overførsel af data, signal og effekt. De nye M8 og M12 varianter er egnede til direkte integration i SMT loddeprocesser.
M12 SMD stikkene fås med forskellige pol-tildeling og kodning. Det giver mange anvendelsesmuligheder for brugerne. Stikkene er blevet udviklet til automatisk montage og muliggør derfor effektive produktionsprocesser. I kombination med push-pull husforskruningerne tilbyder stikkene fremtidssikker tilslutningsteknologi.
Det nye design giver flere fordele:
Den optimerede skærmning reducerer monterings- og fjederkræfterne, letter montage og sikrer pålidelig skærmovergang. De forkortede justeringsstifter gør det muligt at bestykke printkortet på begge sider. Den standardiserede installationsgeometri for de kompakte stik forenkler komponentdesign og muliggør en ensartet installationshøjde på tværs af alle varianter. Stikkene overholder kravene i RoHS II uden undtagelse 6c og er derfor fremtidssikrede.
