Mange debutanter til El & Teknik 2014

Der kommer mange nye udstillere på årets El & Teknik-messe, og en stor del af de ”faste” udstillere køber større stande, lyder det fra arrangørerne Veltek og Dansk Energi. Energieffektiviseringer bliver igen messens helt store tema.

Der bliver mange nye udstillere at kigge på til årets El & Teknik-messe, som bliver afholdt i Odense i dagene 6. til 8. maj. .

Forberedelserne til årets store el-messe, El & Teknik 2014, er i fuld gang, og arrangørerne Veltek og Dansk Energi arbejder på højtryk for at skabe en messe, som er absolut nødvendig at deltage i, hvis man er en del af branchen. Det fortæller Jørgen S. Christensen, der er forsknings- og teknologidirektør i Dansk Energi.

”El & Teknik i Odense er et vigtigt samlingspunkt for både installatør- og energibranchen. Vi oplever stor interesse for messen, formentlig med afsæt i den vellykkede 2012-messe, hvor over 8400 fagfolk gæstede de mange, relevante stande. Der er brug for at holde sig opdateret på udviklingen i vores branche, og i den optik er El & Teknik uundværlig”, siger Jørgen S. Christensen.

Mange nye udstillere
Ind til videre har172 udstillere meldt deres ankomst, og cirka 75 procent af det samlede udstillingsareal var solgt. Når der stadig er plads tilbage, skyldes det primært, at Schneider Electric ikke som tidligere har valgt at købe en hel hal til sin udstilling. Det forklarer Veltek-direktør Willy Goldby

”Hal B i OCC har tidligere været optaget af én udstiller, som i 2014 har valgt en stand i en anden hal, så vi har denne gang knap 2200 ekstra kvadratmeter at sælge af. 2014-messen vil dog give debut til mange nye udstillere og en række af de, som er kommet på messen igennem en årrække, vælger i år en større stand. Det er glædeligt. Selvom det er for tidligt at tale om et generelt opsving i branchen, begynder flere aktører at tale om, at der blæser mildere vinde, og det vil helt sikkert få en positiv effekt på El & Teknik”, forklarer Willy Goldby.

Han vurderer, at energieffektivisering endnu en gang vil blive messens altoverskyggende tema.

”Danmark udvikler og producerer noget af den mest innovative, grønne teknologi i verden, som vi får lov til at se et bredt udsnit af på messen, og energieffektivisering er et område i konstant vækst, som også på denne messe vil være hovedtemaet. Det tiltrækker rigtig mange branchefolk, som godt er klar over, at det kræver en bred viden og indsigt, hvis Danmark skal bibeholde sin position som toneangivende energisamfund”, understreger Willy Goldby.

Faglige input på Energiens torv
Sædvanen tro vil der under messen køre en række relevante indlæg på Energiens Torv. For at sikre hurtig adgang til messen åbnes indgangen ved Arena Fyn tæt på parkeringspladsen på ny. Der arbejdes i øjeblikket intenst på at tilrettelægge et spændende program for de cirka 850 elever fra landets tekniske skoler, som også i 2014 vil gøre brug af El & Tekniks studiedag.

-LA

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

EPD-dokumentation til dit næste belysningsprojekt

Installator.dk

Energinet fyrer sin administrerende direktør

Installator.dk

Markant kursfald rammer ny aktie efter halvårsregnskab

Installator.dk

Eltel styrker gadebelysningen i Jylland med EWII-opkøb

Installator.dk

Børsnotering tynger InstallatørGruppens første halvårsregnskab

Installator.dk

Daikin ansætter ny landechef

Installator.dk

Batteribranchen vil have nyt netprodukt fra Energinet

Installator.dk

Danskerne vil have bedre beskyttelse af energiforsyningen

Installator.dk

Verdo lukker tabsgivende energiselskab og fyrer 40 medarbejdere

Installator.dk

Solid økonomi giver det tekniske erhvervsliv plads til investeringer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

01.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

02.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus