Mange debutanter til El & Teknik 2014

Der kommer mange nye udstillere på årets El & Teknik-messe, og en stor del af de ”faste” udstillere køber større stande, lyder det fra arrangørerne Veltek og Dansk Energi. Energieffektiviseringer bliver igen messens helt store tema.

Der bliver mange nye udstillere at kigge på til årets El & Teknik-messe, som bliver afholdt i Odense i dagene 6. til 8. maj. .

Forberedelserne til årets store el-messe, El & Teknik 2014, er i fuld gang, og arrangørerne Veltek og Dansk Energi arbejder på højtryk for at skabe en messe, som er absolut nødvendig at deltage i, hvis man er en del af branchen. Det fortæller Jørgen S. Christensen, der er forsknings- og teknologidirektør i Dansk Energi.

”El & Teknik i Odense er et vigtigt samlingspunkt for både installatør- og energibranchen. Vi oplever stor interesse for messen, formentlig med afsæt i den vellykkede 2012-messe, hvor over 8400 fagfolk gæstede de mange, relevante stande. Der er brug for at holde sig opdateret på udviklingen i vores branche, og i den optik er El & Teknik uundværlig”, siger Jørgen S. Christensen.

Mange nye udstillere
Ind til videre har172 udstillere meldt deres ankomst, og cirka 75 procent af det samlede udstillingsareal var solgt. Når der stadig er plads tilbage, skyldes det primært, at Schneider Electric ikke som tidligere har valgt at købe en hel hal til sin udstilling. Det forklarer Veltek-direktør Willy Goldby

”Hal B i OCC har tidligere været optaget af én udstiller, som i 2014 har valgt en stand i en anden hal, så vi har denne gang knap 2200 ekstra kvadratmeter at sælge af. 2014-messen vil dog give debut til mange nye udstillere og en række af de, som er kommet på messen igennem en årrække, vælger i år en større stand. Det er glædeligt. Selvom det er for tidligt at tale om et generelt opsving i branchen, begynder flere aktører at tale om, at der blæser mildere vinde, og det vil helt sikkert få en positiv effekt på El & Teknik”, forklarer Willy Goldby.

Han vurderer, at energieffektivisering endnu en gang vil blive messens altoverskyggende tema.

”Danmark udvikler og producerer noget af den mest innovative, grønne teknologi i verden, som vi får lov til at se et bredt udsnit af på messen, og energieffektivisering er et område i konstant vækst, som også på denne messe vil være hovedtemaet. Det tiltrækker rigtig mange branchefolk, som godt er klar over, at det kræver en bred viden og indsigt, hvis Danmark skal bibeholde sin position som toneangivende energisamfund”, understreger Willy Goldby.

Faglige input på Energiens torv
Sædvanen tro vil der under messen køre en række relevante indlæg på Energiens Torv. For at sikre hurtig adgang til messen åbnes indgangen ved Arena Fyn tæt på parkeringspladsen på ny. Der arbejdes i øjeblikket intenst på at tilrettelægge et spændende program for de cirka 850 elever fra landets tekniske skoler, som også i 2014 vil gøre brug af El & Tekniks studiedag.

-LA

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

16.01.2026Elsikkerhed.dk

Sponseret

Installatørmøder 2026

16.01.2026Installator.dk

Store besparelser at hente for elbilskunder ved valget af elselskab

16.01.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

LEYBOLD udvikler skræddersyet løsning til uddannelse

16.01.2026Alcadon ApS

Sponseret

[ALCADON ANSÆTTER] Mød vores nye kolleger

15.01.2026Lan-com A/S

Sponseret

Produktnyhed: Farvede clips til GIGA-LAN RJ45 Patch Kabler

15.01.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Ny kompakt OMICRON CPX 200 til mellem- og højspændingsanlæg

14.01.2026Installator.dk

NRGi samler strøm og ladeboks i én aftale

14.01.2026Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Stilren loft- og væglampe til inde og ude

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hadsten

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

28.01.2026

Sted

Hadsten

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup