Manglende CTS-uddannelse fører til store økonomiske tab

Menneskelige småfejl kan føre til tab på hundredetusinder af kroner og et spild af energi. Derfor udvider Trend Control Systems nu deres uddannelsestilbud.

”Jeg har set helt konkrete eksempler fra skoler, hvor en investering på små 10.000 kr. i efteruddannelse af en driftsmedarbejder resulterede i en samlet årlig gevinst på 250.000 kr,” siger projektleder ved Frederiksberg Forsyningen, Jacob Steen Harbo. Foto: Trend Control Systems. .

Manglende uddannelse til driftsmedarbejdere kan betyde store økonomiske tab på CTS-anlæg. Det vurderer Trend Control Systems, som nu udvider uddannelsestilbuddene inden for indeklimaforbedringer og CTS-anlæg.

Og det er ikke kun økonomiske tab, det handler om, vurderer Niels Boel, business development manager hos Trend Control Systems. Det er også selve effekten af anlæggene.

Læs også: Østjylland mangler elektrikere

”Vi har i årevis påtalt, at manglende uddannelse er et af de helt store problemer, når det gælder at opnå størst mulig effekt og udnyttelse af de CTS-anlæg, der er installeret ude i de danske bygninger”, siger han og peger på, det ofte er menneskelige småfejl der spiller ind:

”En forkert grundindstilling eller en forkert indstillet tidszone kan gøre en kæmpe forskel”.

Sparer op mod 500.000

Hos Frederiksberg Forsyningen har de gode erfaringer med at uddanne CTS-personalet.

For eksempel mener projektleder Jacob Steen Harbo, at en lille investering kan komme tifold tilbage.

Læs også: Nyt online community for CTS-ansvarlige

”Jeg har set helt konkrete eksempler fra skoler, hvor en investering på små 10.000 kr. i efteruddannelse af en driftsmedarbejder resulterede i en samlet årlig gevinst på 250.000 kr.”, siger han og tilføjer, at yderligere opdateringer af CTS-systemerne kan presse besparelsen helt op på 500.000 kr. om året.

Trend Control Systems udvidede uddannelse i Aarhus, har derfor fokus på besparelser i energiregnskabet, den nyeste viden inden for CTS-anlæg og løbende kvalificering af fagfolk.

-JPN 

Ordrestyring

Sponseret

Manglende overblik kan koste dyrt i hverdagen

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Installator.dk

Ansøgninger om tilskud til varmepumper vælter ind

Installator.dk

Brancheforening: Elektrificeringsplan skal ind i regeringsgrundlag

Installator.dk

Grossist lancerer batteriløsning med indbygget indtjening

Installator.dk

Design-hæder til Grundfos på stor messe i Frankfurt

Installator.dk

TEKNIQ: S gentager fortidens pensionsfejl

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle