Markant stigning i investeringer i lokale elnet

For at matche elektrificeringen af Danmark har 35 distributionsselskaber i 2024 investeret 5,6 mia. kr. i transformerstationer, kabler og andet teknisk udstyr. Det er en fordobling på 3-4 år.

Arkivbillede. Foto: Green Power Denmark / Malene Dissing

“Traditionelt har elnetselskaberne investeret 2,5-3 mia. kroner om året, så reelt er der tale om en fordobling af investeringsaktiviteten på tre til fire år. Det er en fantastisk god udvikling, for elnettet er en forudsætning for den nødvendige elektrificering af transport, opvarmning og industri,” siger viceadm. direktør Mette Rose Skaksen fra Green Power Denmark.

De 35 elnetselskaber driver elektricitetens ’villa- og landeveje’ ved 0,4-60 kV og er dermed helt centrale for tilslutning af små og mellemstore VE-anlæg og forbrug til elbiler, varmepumper og meget andet. Ansvaret for motortrafikvejene (132/150 kV) og motorvejene (400 kV) ligger hos den statsejede transmissions- og systemoperatør Energinet.

Green Power Danmark forventer på baggrund af en analyse af distributionsselskabernes netudviklingsplaner, at investeringerne forventeligt vil stige yderligere til 6,7 mia. kr. de næste ti år.

Det er også nødvendigt, da Danmarks elforbrug ifølge regeringens Klimastatus og -fremskrivning forventes at vokse til 60 TWh i 2030 og 80 TWh i 2035 mod 38 TWh i 2024.

-emte

I 2024 investerede elnetselskaberne 5,6 mia. kr. i elnettet. Året før lå investeringsniveauet på 4,4 mia. kr., så på blot ét år er der tale om en stigning på 30 procent. Traditionelt har elnetselskaberne investeret 2,5-3 mia. kroner.. Foto: Green Power Denmark

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Annonce

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt

GN Belysning
Webinar
Sådan kommer du i gang med at dataopsamle korrekt med DALI2/DALI+

De nye trådløse DALI-2 og DALI+ standarder ændrer måden, du arbejder med lysstyring på – og med de nye BR18-krav bliver det endnu vigtigere at kunne opsamle og bruge data korrekt i dine installationer.

Dato

26.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams