Medejerskab fremmer den grønne omstilling

Et bredt flertal af Folketinget har netop vedtaget en aftale om, at Danmark i 2030 får firedoblet produktionen af solenergien på land, og regeringen vil i slutningen af året fremlægge en solcellestrategi. De færreste ønsker nemlig et solcelleanlæg i baghaven. Jysk Energi har imidlertid udarbejdet en medejerskabsmodel, som lokale bakker op om.

”Vi tror på, at vi kan være med til at fremme den grønne omstilling ved at involvere den lokale befolkning og give de mennesker, der skal leve med et vedvarende energianlæg mulighed for at få medejerskab,” siger Lars Naur, direktør i Jysk Energi. Foto: Jysk Energi.

Vindmøller, biogas og solcelleanlæg har det tilfælles, at ingen ønsker dem etableret i egen baghave, samtidig med at de fleste gerne vil udbygge den vedvarende energi. Den gordiske knude har Jysk Energi sat sig for at løse, og den forbrugerejede energikoncern med hovedsæde i Holstebro har derfor lanceret en model for medejerskab.

I den nordjyske by Høvsøre har beboerne taget positivt imod etableringen af en solcellepark, og projektet er behandlet på borgermøder, byrådsmøder og i lokalplaner uden én eneste klage.

Stor lokal opbakning

Fundamentet for den store lokale opbakning er en langsigtet investeringsstrategi med en stor grad af borgerinddragelse og lokalt medejerskab, der sikrer de lokale borgere op til 50 procent af overskuddet.

LÆS OGSÅ: Digital ledningsinfo sparer tid og penge

”Vi tror på, at vi kan være med til at fremme den grønne omstilling ved at involvere den lokale befolkning og give de mennesker, der skal leve med et vedvarende energianlæg mulighed for at få medejerskab”, siger Lars Naur, direktør i Jysk Energi.

Han kan da også konstatere, at dialogen med borgerne i Høvsøre har været særdeles positiv.

Ligeværdige partnere

Én af de nye medejere i den næsten færdigbyggede solcellepark er Jørn Nielsen, der også er nabo til parken. Han siger:

”Vi er ligeværdige partnere i projektet, og der kommer ingen store udviklere udefra og tjener en masse penge. Investeringen er derimod en solidarisk støtte til den vedvarende energi."

Jysk Energi har valgt at bygge solcelleparkerne for at eje dem sammen med lokalbefolkningen i mange år fremover og har afsat en milliard til etableringen af nye solcelleparker.

-AKJ

Elsikkerhed.dk

Sponseret

Installatørmøder 2026

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

23.01.2026Installator.dk

Ny DI-brancheplatform skal give teknik- og installationsvirksomheder en større stemme

23.01.2026VELTEK

Sponseret

Branchen er klar og messegulvet er fuldt booket

23.01.2026Installator.dk

Ewii lader droner lede efter utætheder

22.01.2026Installator.dk

Bravida styrker førerpositionen med 21 nye lærlinge

22.01.2026Installator.dk

Analyse af nye atomkraftteknologier i Danmark skudt i gang

21.01.2026Installator.dk

InstallatørGruppen sætter nye aggressive mål for 2026

21.01.2026Installator.dk

Stor vindevent vender tilbage til Danmark

20.01.2026Installator.dk

TEKNIQ: Toldtrusler skaber usikkerhed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

29.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup