Monta rejser 112 millioner for at skabe en global ladeløsning til elbiler

Startup virksomheden Monta har rejst 112 millioner kroner, som skal bruges til at styrke virksomhedens tilstedeværelse i Skandinavien, Storbritannien og Tyskland.

Medstifteren af Monta, Casper Rasmussen, har ambitioner om at udvide det globale ladenetværket. Foto: Monta.

Monta, der har udviklet en ladeapp og et styresystem til ladestandere, har rejst 15 millioner euro i en netop afsluttet serie A runde. Investeringen skal bruges til at indtage to nye lande i Europa samt styrke virksomhedens tilstedeværelse i Skandinavien, Storbritannien og Tyskland.

Investeringen er ledt af den svenske kapitalfond Creandum, der tidligere har investeret i Spotify, Klarna og Vivino. Headline har også investeret et betydeligt beløb. Med den netop overståede serie-A runde, løber Montas samlede kapitalrejsning op over 150 millioner kun et år efter at være grundlagt.

Investeringen kommer med en forventning om, at Monta vil revolutionere branchen ved at udvide og åbne det globale ladenetværk. I 2022 vil virksomheden åbne op i to nye lande, fordoble medarbejderstaben til 140 og styrke sin position i Skandinavien, Storbritannien og Tyskland.

LÆS OGSÅ: Danmarks største ladeanlæg til elbusser åbner i Bagsværd

Teknologi er nøglen til flere lademuligheder verden over

Selvom mere end hver anden solgte bil i december sidste år kørte på el, er manglende lademuligheder og indsigt i priser, tilgængelighed og betalingsmuligheder stadig et stort problem for elbilister i og udenfor Danmark. På den anden side har ejerne af ladestanderne svært ved at tilbyde forskellige betalingsløsninger eller styre, hvem der har adgang, hvornår og til hvilken pris.

Monta forsøger at løse problemet for begge grupper ved at tilbyde en app til elbilister og et styresystem til ladeoperatører, der fungerer med langt de fleste hardware mærker.

”Som elbilist har jeg på egen krop oplevet, hvor besværligt det er at oplade min elbil i og udenfor Danmark. Ét sted skal jeg downloade en specifik app, et andet sted er ladestanderen i uorden. Monta strømliner ladeoplevelsen for elbilister og ved at tilbyde et komplet styresystem til ejere af ladestandere, er vi med til at udvide ladenetværket i Danmark og resten af verden”, fortæller Casper Rasmussen, administrerende direktør og medstifter af Monta.

Monta har siden sin grundlæggelse i efteråret 2020 fået en markedsandel på cirka 30 procent i Danmark og sigter efter 70 procent i alle aktive markeder inden for få år. Målet har hele tiden været at blive en global platform og i sidste ende blive de facto standard styresystem i opladningsbranchen.

-AKJ

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

17.12.2025Alcadon ApS

Sponseret

[256 stykker Ferrero] AI presser vægten og kravene til datacentre ændrer sig

15.12.2025Installator.dk

Elprisen ender på 61 øre i 2025 – blandt de laveste i fem år

15.12.2025ABB A/S

Sponseret

ABB Terra AC kåret som den bedste hjemmelader på det danske marked

15.12.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Priskampagne: Spar 15% på LK® One de sidste 2 uger af december

15.12.2025Alcadon ApS

Sponseret

[JULEKONKURRENCE] Et stabilt fundament er ikke til diskussion!

12.12.2025Installator.dk

Nyt initiativ skal gøre elbranchen mere mangfoldig

12.12.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Berøringsbeskyttede printkortstik med skruetilslutning

12.12.2025Alcadon ApS

Sponseret

Dagspræmie KUN i dag. Og hvem vandt egentlig i sidste uge?

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle