Googles smart home kommer til Danmark

Google-selskabet Nest er klar til at lancere overvågningskameraer og røgalarmer i Danmark, mens den intelligente varmestyrringstermostat må vente på sig.

Google-ejede Nest kommer til Danmark med sit udvalg af smarte løsninger til hjemmet. Det bliver dog uden flagskibsproduktet – den intelligente termostat. Foto: flickr/EE Image Database..

Den amerikanske virksomhed Nest kommer til Danmark med sit sortiment af Smart Home-løsninger, skriver Ingeniøren. Eller næsten hele sortimentet, for mens både intelligente overvågningskameraer og røgalarmer bliver lanceret til de danske forbrugere, bliver det ikke muligt at købe den termostat, der for seks år siden startede det hele for virksomheden.

Termostaten gør intelligent varmestyring i hjemmet mulig med blot én knap. Men lige så enkel den er at bruge, lige så kompleks er den at flytte med til de danske hjem.

”Vi lancerer ikke termostaten i denne omgang. Det skyldes, at der er forskellige varmesystemer i næsten hvert enkelt land. I Danmark regulerer man normalt temperaturen helt nede på radiatorniveau, måske fordi Danmark i Danfoss har en virksomhed, der er baseret på den tilgang”, siger Lionel Guicherd-Callin, europæisk direktør for Nest Labs, til Ingeniøren.

Nest arbejder på at få den intelligente termostat med til Danmark, men det er endnu for tidligt for Lionel Guicherd-Callin at sige noget om, hvor tæt det er på at lykkes.  

’Connected home’ uden menneskelig indblanding
Tankegangen bag Nests forskellige, smarte løsninger er blandt andet, at de skal være så brugervenlige som muligt. Det betyder eksempelvis, at overvågningskameraerne automatisk slår fra og til, afhængigt af om brugerne er hjemme eller ej. Og kameramodellem Nest Cam IQ udmærker sig yderligere ved at kunne genkende ansigter uden hjælp fra skyen.

”Hele ideen er at udvikle et ‘connected home’, der hjælper dig, uden du selv skal programmere. Når alt kommer til alt, skal det tage sig af de mennesker, der er i hjemmet”, siger Lionel Guicherd-Callin.

Læs også: Herning Vand nomineret til DI-pris for intelligente vandmålere

Nest er i dag ejet af Googles moderselskab, Alphabet, men det har ikke ændret ved brugernes ret til privatliv, understreger Lionel Guicherd-Callin:

”Vi ved, at privatliv er vigtigt for forbrugerne i Danmark. Hjemmet er et privat område. Det har været vores udgangspunkt fra begyndelsen, og det har Googles opkøb ikke ændret på”, siger Lionel Guicherd-Callin til Ingeniøren.

-CHM

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia