Ni produktkategorier får egne EPD’er på engelsk

Hansgrohe Group har nu engelske EPD’er klar for ni produktkategorier fra mærkerne AXOR og hansgrohe. EPD’erne oplyser om produkternes miljøpåvirkning i løbet af hele deres livscyklus: fra råstofudvinding over produktion og en mangeårig brugsfase til genanvendelse eller bortskaffelse.

Hansgrohe Group har nu engelske EPD’er klar for ni produktkategorier fra mærkerne AXOR og hansgrohe. De kan hentes i Rørforeningens database og på Hansgrohes hjemmeside. Foto: Hansgrohe..

Når man vælger Hansgrohe-produkter, er LCA-beregninger dermed let tilgængelige, så det er enkelt for bygherrer, arkitekter og designere at opfylde lovkravene om at dokumentere klimapåvirkningen af nybyggeri. Samtidig er dokumentationen vigtig i forbindelse med internationale miljøcertificeringer som BREEAM, LEED eller DGNB. EPD’erne kan hentes i Rørforeningens database og på Hansgrohes egen hjemmeside.

EPD’erne dækker cirka 1.400 af de mest solgte krom-produkter verden over fra mærkerne AXOR og hansgrohe. Produkter, der ligner hinanden, er blevet grupperet i ni såkaldte gennemsnits-EPD’er: Hovedbrusere, håndbrusere, bruserslanger, Showerpipes, håndvaskarmaturer, kar- og brusearmaturer, køkkenarmaturer, indbygningsdele og termostater. Miljøvaredeklarationerne informerer om gennemstrømningsmængder, vand- og energiforbrug, CO2-balance, oprindelse og sammensætning af materialer samt muligheder for genanvendelse. I alt præsenteres 35 miljøindikatorer.

Pioner inden for EPD’er
Hansgrohe har allerede en lang tradition for gennemsigtig kommunikation om produkternes bæredygtighed. I 2010 udarbejdede Hansgrohe de tyske ’PCR Product Category Rules’ for armaturer og brusere. Året efter offentliggjorde Hansgrohe deres første EPD i Tyskland for håndbruserne Crometta 85 og Croma 100.

”Informationerne i EPD’erne gør det muligt for arkitekter og bygherrer allerede i planlægningsprocessen at vælge de bedste egnede produkter set fra et bæredygtigt synspunkt. Med vores EPD’er, der er baseret på ISO 14025, bliver det fremover meget lettere at planlægge ud fra LCA-kriterier”. fortæller Rebecca Weigold, Head of Green Company, Hansgrohe SE.

Læs også: Friske branche-EPDer løfter kvaliteten af livscyklusberegninger

Alle EPD’erne er verificerede af Institut für Bauen und Umwelt e. V. (IBU), Berlin og er offentligt tilgængelige på IBU’s hjemmeside. De kan også hentes i Rørforeningens database og på Hansgrohes egen hjemmeside under det enkelte produkt på fanen Specifikationer under Downloads og Vejledninger. Det er planen løbende at udarbejde EPD’er for yderligere produktkategorier.

- PiB

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

Installator.dk

DTU vil afsløre skjult varmespild med data fra 2.000 lejligheder

Installator.dk

Eltel udvider fibersamarbejde med GlobalConnect

Installator.dk

El-varebiler tager større bid af markedet

Installator.dk

Geografien afgør unges chance for et fritidsjob i teknikbranchen

Installator.dk

TEKNIQ: EU-plan for elektrificering er et vigtigt skridt

Installator.dk

Hver fjerde dansker udfører autorisationskrævende arbejde selv

Installator.dk

Brændstofkrise får installatører til at kigge mod elvarebiler

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Millionregn over 34 grønne energiprojekter

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle