Nordea overtager ledelsen af Odsherred Forsyning

Den største kreditor i det skandaleramte Odsherred Forsyning, der er under rekonstruktion på grund af en trecifret milliongæld, sætter sig nu på bestyrelsesposterne i selskabet i et overraskende træk, der ifølge en ekspert aldrig er set før.

Foto: Odsherred Forsyning

Det var ventet, at rekonstruktionsplanen ville blive stemt igennem i Skifteretten i Holbæk torsdag.

Men det var kravet fra Nordeas advokat, Christian Jul Madsen fra Kroman Reumert til gengæld ikke.

Han bad om, at Nordea overtager ledelsen i Odsherred Forsyning i henhold til konkursloven, og det kom som en stor overraskelse for direktøren for Odsherred Forsyning, Pernille Ingildsen, og bestyrelsesformand Susan Münster, beretter dr.dk.

De var nemlig ikke blevet orienteret på forhånd om trækket, der ifølge professor i økonomistyring ved Aalborg Universitet er usædvanligt.

“Jeg havde ikke set det ske her. Jeg synes, det er ret usædvanligt, og jo et tegn på at Nordea vil tæt på nogle meget centrale beslutninger. Normalt kommer forsyningsselskaber ikke i uføre og tæt på konkurs, og slet ikke store kommunale, så allerede der er det jo helt unikt og dermed danmarkshistorie. Så enhver begivenhed fra nu af vil være en usædvanlig danmarkshistorie, der bliver skrevet,” , siger Per Nikolai Bukh til dr.dk.

Nordeas træk betyder, at banken overtager tre af bestyrelsesposterne - formandsposten og de to politisk udpegede bestyrelsesmedlemmer - mens direktøren for Odsherred Forsyning, Pernille Ingildsen bliver siddende i sin stilling.

Odsherred Varme kæntrede på grund af et fejlslagens fjernvarmeprojekt, hvor det er kommet frem, at selskabet optog et lån i Nordea på 680 mio. kr. som moderselskabet Odsherred Forsyning hæfter for på grund af en såkaldt selvskyldnerkaution.

Sagen fra Odsherred er ifølge den adm. direktør for TEKNIQ Arbejdsgiverne, Troels Blicher Danielsen billedet på et større behov for at professionaliseret bestyrelserne i landets fjernvarmeværker.

Sagen fra Odsherred er nok unik i sit omfang og karakter, men der er en bredere problemstilling, der kræver et opgør med den måde, forsyningsselskaberne er skruet sammen på. Hvis man for alvor vil undgå lignende tilfælde i fremtiden, så kræver det mere professionelle bestyrelser,” siger Troels Blicher Danielsen.

-emte

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

AO: Stabil start på 2026 trods vejrudfordringer

Installator.dk

Brancheorganisation: Brug for strategi for batterier og øget fleksibilitet i elnettet

Installator.dk

Ny salgschef i Schneider Electric: Skal omsætte energidata til konkret effekt

Installator.dk

Efterspørgslen på varmepumper stiger – men salget halter efter

Installator.dk

Blackstone investerer milliarder i Eurowind Energy

Installator.dk

Norlys kommer ud af 2025 med milliardtab

Installator.dk

Verdo får trecifret million-tab og sælger ud

Installator.dk

Energi Fyn lander hidtil bedste resultatet

Installator.dk

Grønne energiløsninger - muligheder i en tid med bump på vejen

Installator.dk

Pettinaroli A/S fejrer 50 år i VVS-branchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle