Nu bygges fundamentet til EU´s største geotermiske anlæg

De to geotermiske brønde i Skejby ved Aarhus er boret og klar til at blive taget i brug. Nu bygges fundamentet til det geotermiske anlæg, der fra 2025 skal levere grøn varme til fjernvarmenettet i Aarhus.

Foto: Innargi

Det går efter planen for Innargi og det aarhusianske fjernvarmeselskab, Kredsløb, der er i fuld gang med etableringen af anlægget, der skal levere varme til fjernvarmenettet i den nordlige del af Aarhus.

Tre måneder efter, at boringen af den første brønd gik i gang, er arbejdet med begge brønde nu færdiggjort - og dermed er det også slut med støjgenerne for naboerne.

“Nu står vi med et færdigt brøndpar i Skejby og allerede i denne uge starter arbejdet på vores første varmeanlæg, der skal overføre den geotermiske varme til Kredsløbs fjernvarmenet ved hjælp af varmevekslere og varmepumper,” siger Lars Heineke, der er projektdirektør hos Innargi.

Når først anlægget står færdigt,kan naboerne forvente sig en god nabo de næste 30 år. Nogle af fordelene ved geotermi er ifølge aktørerne nemlig, at anlæggene hverken støjer, lugter eller fylder i landskabet, når først det er i drift.

“Geotermi er ikke længere en skrivebordsøvelse. Det er virkelighed, og vi kan nu begynde at ane den første geotermiske varme fra det, der skal blive EU’s største sammenhængende anlæg her i Aarhus. Det er ikke nogen nem opgave at realisere planerne, så jeg er både glad over de første gode resultater og fortsat håbefuld for, at den videre færd også bringer gode resultater med sig,” siger Bjarne Munk Jensen, adm. direktør hos Kredsløb A/S.

-emte

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

10.11.2025BRUGG Denmark A/S

Sponseret

Grøn varme til fremtiden: BRUGG Pipes styrker Danmarks fjernvarmenet

06.11.2025Installator.dk

Dansk Fjernvarme: Udrulningen går bedre end sit rygte – men politisk kurs mangler

03.11.2025Installator.dk

Fjernvarmebranchen samlede rekordmange i Odense

03.11.2025Installator.dk

Nu får Aarhus varme fra undergrunden

31.10.2025Installator.dk

Varmepumper presser de fossile brændsler ud

30.10.2025Installator.dk

Daikin åbner stort europæisk udviklingscenter

29.10.2025Installator.dk

Rekordmange deltagere til Dansk Fjernvarmes landsmøde i Odense

27.10.2025Daikin Denmark A/S

Sponseret

Klimakomfort og energiuafhængighed – luft-til-luft varmepumper sikrer et behageligt indeklima

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle