Ny app gør det nemt at holde øje med varme- og køleforbruget

Takket være ny app er det nu muligt at kontrollere varme- og køleløsninger ved blot ét enkelt klik. Det skal samtidig give et større overblik over forbrug.

Appen 'Datanavi' hjælper brugerne med at kontrollere deres varme- og køleløsninger. Det vil i sidste ende kunne lede til en potentiel besparelse..

Der er en ny app på markedet fra Panasonic. Ved at udnytte moderne teknologi holder appen øje med både opvarmning og nedkølingen af de bygninger, som forbrugeren ønsker. Formålet er at gøre det nemt for virksomheder og private at få et indblik i eget forbrug.

Appen hedder 'Datanavi', og med et klik kan brugeren få adgang til detaljerede informationer om varme- og køleløsningerne og et overblik over forbruget. Det skal gøre det nemmere at udpege konkrete steder, hvor der kan spares på forbruget, eller effektiviteten kan øges. 

Læs også: Ny app hjælper med at holde styr på værktøjet

Samtidig er appen udstyret med et kontrolsystem, der sender notifikationer, når det er tid til service eller vedligeholdelse.

Datanavi benytter sig af Panasonics Light ID-teknologi og genkender på den måde det enkelte produkts unikke ID-kode. Man modtager ID-koden ved at holde sin smartphone op til LED-lyskilden på den tilknyttede fjernbetjening, som så transmitterer usynlige højhastighedsblinklys eller Light ID-koder.

Når der er oprettet forbindelse, kan man se oplysninger om sin varme- og køleløsning, som vises direkte på skærmen.

Læs også: Få hjælp til at udnytte den smarte teknologi

For at appen kan virke kræver det dog, at produktet understøtter Light ID-teknologien.

Datanavi-appen er tilgængelig på iOS og Android.

- EST 

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Er en fuldisoleret fjernvarmeunit svær at installere?

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Aalborg Ø)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

08.09.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - dag

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup