Ny direktør i spidsen for Bygma i Odense

Den 1.oktober er Peter W. Mogensen tiltrådt som ny direktør for Bygma Odense. Selv om byen er ny, er rollen langt fra ukendt efter næsten et årti som direktør for Bygma Aarhus.

Peter W. Mogensen er tiltrådt som ny direktør for Bygma Odense den 1. oktober.. Foto: Bygma

Det er en erfaren profil med et solidt branchekendskab, der har overtaget roret i Bygmas odenseanske proffcenter. Peter W. Mogensen stod fra 2014 til 2023 i spidsen for Bygma Aarhus, og efter en kort afstikker er han nu vendt tilbage til Bygma-koncernen, hvor han skal lede proffcenteret i Odense.

“Bygma Odense er en velfungerende og spændende forretning med et stærkt team. Der er samtidig et stort vækstpotentiale, som jeg ser frem til at udvikle sammen med de dygtige og engagerede medarbejdere. Jeg glæder mig også meget til at lære de lokale kunder at kende og bidrage til et godt og værdiskabende samarbejde,” udtaler Peter W. Mogensen.

Den nye direktør ser sparringen omkring, hvordan kunderne effektivt og enkelt kan opnå en reduceret klimabelastning som et af de vigtigste værktøjer til at styrke samarbejdet.

“For mig at se, så er ProffDok byggebranchens bedste dokumentationsplatform, der gør det let for kunderne at indsamle den rette dokumentation. Også vores takeback-løsninger, der gør det muligt kunderne at nå miljømæssige mål og minimere CO2-udledningen, er en stor fordel når det kommer til at sikre, at vi altid er den foretrukne partner for vores professionelle kunder,” siger Peter W. Mogensen.

-emte

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

27.11.2025Installator.dk

Nu bliver det lettere at overdrage en virksomhed til medarbejderne

26.11.2025Installator.dk

Markant øget brug af vikarer

25.11.2025Avidenz A/S

Sponseret

Få overblik over APV og arbejdsmiljøopgaver samt reducer risikoen for produktionsstop og ulykker

24.11.2025Installator.dk

Ny app skal øge brugen af akkorder i elbranchen

24.11.2025Installator.dk

Nyt lovforslag skal styrke beredskabet i hele vandsektoren

24.11.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen bygger ny lokation i Kalundborg

20.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Ny markedschef skal styrke Wexøes løsninger til installatører, rådgivere og grossister

20.11.2025Installator.dk

VELTEK styrker sekretariatet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 Opfølgningskursus

Bliv opdateret på HD60364-standarderne. Få de sidste nye ændringer med om bl.a. installationer i baderum, PoE-installationer og meget andet.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

17.12.2025

Sted

Online + classroom